Коментари13 PDF
Защо говорим за това?
Защото искаме да знаем какво става в света на футбола.
© jcomp, Freepiк

През април 12 от най-силните футболни клубове в Европа решиха да направят собствено първенство. То щеше да се казва Суперлига.

Идеята на първенството беше подобна на сегашната Шампионска лига, но с една разлика - 15 от отборите винаги щяха да участват в нея. Те нямаше да отпаднат, ако играят зле, както е при другите първенства. Само за останалите 5 незаети места можеха да се класират нови отбори.

Защо отборите искаха тази лига?
Футболните турнири носят освен радост на феновете и голяма печалба. Печалбата се разпределя между клубовете, играчите и УЕФА. Това е организацията, която провежда турнирите в Европа. Клубовете от Суперлига обвиняват УЕФА, че ги ощетява и не разпределя правилно печалбата.

Само че тяхното предложение също не беше справедливо. От една страна, спрямо другите отбори. Суперлига щеше да е най-затвореното първенство, което познаваме в Европа. Това е все едно три класа да кажат: “Ние ще играем турнир само помежду си, другите класове не са допуснати”.

От друга страна, Суперлига щеше да засегне телевизиите. Те вече са платили правото да показват мачовете от Шампионската лига. Ако 12-те отбора бяха напуснали Шампионската лига, то никой нямаше да иска да я гледа. Рекламодателите щяха да се оттеглят. Телевизиите трябваше да платят двойно за двете първенства.

И така, новата Суперлига щеше да ощети другите отбори, феновете, телевизиите и УЕФА. Затова получи много остри реакции от всички страни. Особено в Англия, която е родина на футбола, имаше силна критика. Само 2 дни след известяването всички шест английски отбора се отказаха. След това ги последваха и другите, докато накрая останаха само отборите на “Барселона”, “Реал-Мадрид” и “Ювентус”.

Идеите за затворени първенства не са нови - имало е такива още през 80-те години на миналия век. Но никога досега не са успявали. Обаче има много други първенства, които ни предлагат вълнуващи мачове - например само след месец ще започне Европейското първенство, което чакаме с нетърпение.

ИГРАЙ
Според теб добра ли е идеята за Суперлигата или не?
от Гошко Ни на 22.12.2023 17:36

Аз съм фен на футбол и знам всичко и супер лигата не бива да се проведе защото всеки един отбор който си играе в турнира който дори може да е на първо място като няма разлика с около 5 точки и в този момент да го взема да с една друга риба която можеш да загубиш всичко и да отпадне и да не го върна в лигата която си е бил така например аз съм фен на Ливърпул дефакто висшата лига те участват при това и повечето от английските отбори не искаха да приемат точно точно днеска и има и имаше в Нова телевизия за обсъждаше се суперлигата тя представлява това че просто ще имат много пари но трябва ли да вземеш много пари или да спечелиш трофей и кой ти си искал или просто за който си играл и да знаеш че ще го спечелиш кажете честно ли е и справедливо ли е три отбора да искате едно други 15 да искат напълно друго кой е бих те избрали 15 или три

от raya.toteva на 27.11.2021 15:55
Според мен е добра идеята за Суперлигата.
от Гого Лазаров на 12.11.2021 19:51
Не, защото  Уефа и Фифа не позволяват на играчите от Суперлигата да играят в техните турнири !
от Георги Жечев на 28.10.2021 16:41
Ако България бие
Искаш и ти да се изкажеш? Влез в Книговище
Прочети още
Защо Италия има "син" национален отбор по футбол? Защо Италия има "син" национален отбор по футбол?
Цветните вратари Цветните вратари
Какво е да си футболен съдия? Какво е да си футболен съдия?
Ден 1: галет с ябълки Ден 1: галет с ябълки
България стана европейски шампион по шах! България стана европейски шампион по шах!
Гореща вълна! Какво трябва да правим? Гореща вълна! Какво трябва да правим?
Ден 21: Джуджешки костюм за пълнените чушки Ден 21: Джуджешки костюм за пълнените чушки
Топло, по-топло, най-топло! Как да се разхладим? Топло, по-топло, най-топло! Как да се разхладим?
Ветроходството – приключение по солени и сладки води Ветроходството – приключение по солени и сладки води
Световното първенство по футбол – за или против? Световното първенство по футбол – за или против?