Цяла седмица в Казахстан бушуват протести. Протестиращите превзеха летището. Предизвикаха пожари и разрушения. Стигна се до сблъсъци с полицията. Има десетки загинали, хиляди ранени. Около две хиляди души са арестувани. Президентът на Казахстан поиска помощ от военен съюз, предвождан от Русия, за да потуши бунтовете.
Казахстан е много голяма държава в Централна Азия. Била е част от Съветския съюз (припомни си какво беше Съветският съюз тук). Тя е съседка на Русия и Китай. Казахстан е важен съюзник за двете държави.
Освен това е много богата страна, тъй като има едни от най-големите находища на петрол в света. A петролът все още е един от най-важните източници на енергия.
Защо избухнаха бунтовете
Богатството от петрола не е равномерно разпределено между хората в Казахстан. Има много богати фамилии, които живеят луксозно. Средната заплата в Казахстан обаче е около 1000 лева. Това е по-малко, отколкото в България.
Причината да избухнат бунтовете е, че правителството е повишило цените на горивото, с което хората зареждат колите си. Впоследствие правителството каза, че ще отмени увеличението, но протестите продължиха.
По време на размириците правителството нареди на банките и магазините да затворят. Спря достъпа до интернет и телевизия. Хората се втурнаха да теглят пари от банкоматите и да се редят на опашки за хляб.
Хората не са недоволни само от цените. Искат да имат повече право на глас в собствената си страна. Международни наблюдатели следят изборите в страната след разпадането на Съветския съюз. Те не оценяват изборите в Казахстан като честни и свободни.
През последните близо 30 години в страната е управлявал един човек на име Нурсултан Назарбаев. Той е бил силна фигура още по времето на Съветския съюз. Дори столицата на Казахстан е била преименувана на Нур Султан в негова чест.
Сега той е на 81 години. Вече не е президент на Казахстан, но е посочил друг човек за свой наследник.
Според протестиращите Назарбаев все още взима важните решения за страната. Те не са съгласни с това и дори викат по улиците “старият човек да си ходи”.
Защо Русия се намесва
По настояване на сегашния президент на Казахстан Русия изпрати войски да потушат протестите. Войниците са част от военен съюз на страните от бившия Съветски съюз. Нещо като НАТО, само че доминирано от Русия. Според него изпращането на войски в Казахстан е временна мисия за опазване на мира.
С тяхна помощ правителството отново контролира важните сгради в най-големия град в страната - Алмати.
Казахстан е много важна страна за Русия. Това е както заради петрола, така и заради дългата им обща граница. Ако размириците там продължат, това ще е проблем както за Русия, така и за целия регион.