Разговаряме с Кристиян Михайлов, който е част от Професионалната асоциация по роботика и автоматизация, или накратко ПАРА. Организацията работи за това повече хора да се занимават с една от интересните и важни професии на бъдещето. Кога ли трябва да започнем да учим, за да станем изобретатели? Какви умения трябва да имаме?
Здравей! Можем ли да кажем, че роботиката е професия? Какво е нейното бъдеще и кой прави роботи?
Роботиката учи хората как да правят роботи. Те могат да бъдат използвани в различни дейности – за вдигане на тежки предмети, боядисване, носене на храна и други. На практика робот е всяка машина, която може самостоятелно да изпълнява различни задачи. Такъв тип роботи са самостоятелните косачки за трева, прахосмукачките, които чистят у нас...
Какви умения трябва да имам, за да правя роботи?
За да прави човек роботи, трябва да е завършил за инженер, както и да разбира от машиностроене, програмиране, дизайн, електроинженерство. Създаването на един робот има много стъпки, които включват как ще изглежда той, какъв вид хардуер ще има, как ще бъде програмиран и за каква дейност.На първо място, трябва да имаме въображение как искаме да изглежда един робот. След това да го направим на специална програма на компютър как ще изглежда и какви части ще има. Необходимо е да помислим какви движения искаме да има, както и какво точно ще прави – ще вдига камъни, готви, боядисва, проследява нещо. Необходимо е да имаме умения да програмираме неговите движения, както и да знаем от какви части ще се състои.
Как да направя първия си робот и това учи ли се в училище?
Първият робот може да се направи чрез „Лего“ конструктор. Изглежда забавно и приятно, а докато играеш, научаваш нови умения и как да използваш роботите в своя помощ. С първия си робот можеш да откриеш нови светове, да направиш робоживотни, както и да се превърнеш в изобретател.Защо не се учи в училище и къде може да се учи?
Роботиката все още не се изучава активно в училище, но за сметка на това има доста школи в множество градове. Специално за теб направихме карта по роботика, на която да видиш къде можеш да се запишеш. Имаш голям избор от различни видове роботи, с които да започнеш, в зависимост от своята възраст и интереси.Колко голям трябва да порасна, за да се занимавам с роботика?
Ако си на 8 години и нагоре, можеш да започнеш с първите курсове по програмиране и LEGO роботика. С наученото ще имаш възможност да решаваш предизвикателства, да се забавляваш, както и че математиката, физиката, механиката и програмирането са навсякъде около нас. В София, Пловдив, Бургас, Варна и Плевен вече курсовете са възможни.Започвайки още от ранна възраст, ще имаш възможност да напреднеш достатъчно, за да се превърнеш в бъдещ робоизобретател.
На 19 и 20 септември правим форум по роботика в „София Тех Парк“. Ще има различни видове роботи, а събитието ще бъде безплатно за всички.