Но ако беше така... тогава нямаше да има смисъл да се опитваме да приличаме на тях, нали?
А в такъв случай техният пример щеше да бъде напразен.
Ето няколко начина и ти също да бъдеш будител:
1. Вярвай в правото си да задаваш въпроси. Дори всички да се държат така, сякаш отговорите са очевидни!
Помисли само: по времето на Паисий Хилендарски повечето хора смятали, че българите - очевидно - нямат кой знае каква история. Иначе биха ли приели да живеят така?
2. Ако откриеш, че покрай теб се случва някаква несправедливост, не си мълчи. Да, така е най-лесно - но ако всички си мълчат, нищо няма да се промени. Как смяташ - трябвало ли е будителите да си мълчат за несправедливостите в Османската империя?
3. Опитай се да увлечеш другите, за да промените заедно нещата към по-добро. Дори да е нещо малко като училищния двор или градинката пред блока. С други е много по-лесно да постигнеш промяна! Какво щеше да стане, ако Левски не беше организирал революционни комитети, а беше тръгнал сам да се бори срещу империята?
4. Заставай на страната на слабите, на тези, които са тормозени. Във всяка група хора има някои, които все са набеждавани за жертви. Може да са малцинство в една империя... а може да е онова дете от класа, което всички вечно обиждат.
5. Не преставай да се учиш. Естествено, разучи всичко свързано с проблема, който се опитваш да решиш. Да провериш дали не бъркаш някъде.
Но не само това. Колкото повече знаеш, толкова по-полезен ще бъдеш за себе си и другите. Народните будители са хора, които са се стараели да се образоват колкото се може повече. Не можеш да будиш другите със "заспал" ум, нали?
Останалите неща ще откриеш сам. И може би някой ден и ще усетиш, че този празник е - поне малко - и твой. Сигурни сме, че ще е така!
Интересна статия.
Да бъдем добри
Хареса ми.
Благодаря на народните ни будители .