
10 000 пъти – как така? Толкова достига мрежата, която плетат. И всъщност точно тя им помага да чуват по-добре. Паяците нямат уши като нас – те долавят звуци с чувствителни косъмчета на крачетата си. Също така усещат вибрации, когато насекомо попадне в мрежата им. Тяхната мрежа обаче се оказва много по-чувствителна и значително увеличава способността им да „чуват“ – нейните нишки вибрират в отговор на звуци на разстояние до 3 метра.
Учените направили тестове – в специална тиха стая те насочили звук към мрежата. В зависимост от това колко силен е шумът, паяците приклякали, протягали се, обръщали се или повдигали предните си крачета. Изследователите забелязали, че те обръщат телата си към звука, което предполага, че знаят откъде идва. Реагирали по различен начин на звуци от хищници и на тези от потенциална плячка. Нещо повече - паяците могат да регулират напрежението на нишките и да „настройват“ мрежите си на различни честоти.
Така че, въпреки че нямат уши и са със слабо развито зрение, паяците добре са ориентират в обстановката.
Повечето животни не чуват по този начин - те долавят звуковите вълни във въздуха. Методът на паяците обаче е много оригинален. Това откритие може да помогне в усъвършенстването на слуховите апарати, като ще предложи съвсем различен начин на предаване на звука, казват учените.
Интересна статия.
Не харесвам насекомите освен пеперудите.