Днес те каним на разходка до най-голямата страна в Южна Америка, за да научим повече за нейната природа, култура и икономически живот.
Столицата на Бразилия е град, който също се нарича Бразилия.
Бразилците имат много шарена култура. Повечето от тях са наследници на три групи: коренното население на Америка, европейски заселници (главно от Португалия) и африканци. Това разнообразие може да се опита и усети в местната кухня, музика, изкуство.
Футболът е много важен за местната култура. Той е нещо като религия и всички играят по училищни дворове, на плажа, на улицата. Бразилия е печелила световно първенство по футбол цели пет пъти, повече от всяка друга страна. И е дала много известни футболисти на света като Пеле, Роналдо и Неймар.
Основният език в страната е португалски. Това е така, защото в миналото Бразилия е била португалска колония, но през 19. век тя успява да върне своята независимост.
В периода на Великите географски открития (между 15. и 17. век) европейците достигали с кораби до нови територии в търсене на възможности за търговия. Така португалците стигнали до Бразилия и завладели местното население, за да могат да използват природните богатства на територията ѝ. Това се нарича колонизация. В Бразилия португалците добивали злато, диаманти и захарна тръстика, а местните хора били принуждавани да работят за тях.
Домът на Амазонската дъждовна гора
A Бразилия има наистина страхотна природа и голямо разнообразие от животни - бозайници, риби, птици и невероятните 100 хиляди вида насекоми. По-голямата част от животинския свят обитава джунглите на страната.
Защото Бразилия е дом на най-голямата тропическа гора в света - Амазонската дъждовна гора. Там е горещо и влажно през цялата година. Тя е много важна за опазването на биоразнообразието и борбата с климатичните промени по целия свят, защото поглъща големи количества въглероден диоксид.
Но в Бразилия няма само джунгли. В централната ѝ част има голяма блатиста област, в която живеят гигантски анаконди и южноамерикански алигатори, наречени каймани. На юг са големите тревисти степи, наречени пампаси, а на североизток има полупустинни региони.
Бързо бягаща икономика
Бразилия е страна с по-висок среден доход, което означава, че нито е много богата, нито е много бедна. Тя е част от тъй наречените държави БРИК - група от страни с бърз икономически растеж. В нея влизат още Китай, Индия, Южна Африка и Русия.
Бразилия дължи своя бурен растеж на това, че е един от най-големите износители в света на говеждо месо, соя и кафе. Търгува най-много с Китай, САЩ и Европейския съюз.
Но за да отглежда тези култури и добитък, са нужни огромни земеделски площи. Това е довело до изсичане на тропическите гори на Амазонка, като обезлесяването е достигнало до рекордни нива през 2020 г.
Затова новият президент на страната Лула да Силва беше избран с обещанието за нулево обезлесяване до 2030 г. В края на миналата година той назначи за свой министър по околната среда една от най-известните природозащитнички в страната - Марина Силва. Преди това тя е била активистка, която се е борила за опазването на тропическите гори на Амазонка.
Интересна статия.
Много интересна статия.