Защото кукери има из цяла Източна и Централна Европа!
Но... чакайте малко. Тези празненства са наистина много впечатляващи, но какво са всъщност кукерите?
За това ще ни разкаже новата книга на Станка Желева и Димитър Василев.
Те се движат заедно и "играят" - тоест танцуват или участват в нещо като представления.
Това се случва през два периода.
Първият е през зимата - от Рождество Христово (Коледа) до Водици. Вторият е от Сирни Заговезни до седмицата след Великден.
Ето какво се разказва в книгата на Димитър Василев и Станка Желева:
"Днес знаем, че след зимата ще дойде пролетта, а след нея лятото, но едно време хората са вярвали, че това няма да се случи, ако не го предизвикат. Студената и страшна зима, символ на тъмнината и смъртта, няма да отстъпи място на зелената събуждаща се природа през пролетта... Затова маскираните, чрез своята тайнствена сила и магични действия, събуждат природата за нов живот и предизвикват плодородие. За да може маскираният да има магическа сила, той трябва да има вълшебно облекло - маска, звънци, дрехи, а понякога и някакво оръжие".
Най-важният елемент е, разбира се, маската. Намираш кукерските маски за страшни? Нищо чудно. В книгата четем, че много често самите хора са се страхували от маскираните, наричали ги "страшилища" и извършвали специални обреди, така че маскираните да не се превърнат наистина в демони. Освен маските много важен елемент били звънците. Те помагали да се прогонят всички "лошотии и нечисти сили".
Облеклото било от обърнати наопаки кожи на животни и никога - от обичайните дрехи на самия маскиран. Нали всичко в света на празника било преобърнато!
И какво правели маскираните? Играели хоро. Това се случвало почти навсякъде. Обхождали къщите една по една, за да носят здраве и добра реколта. А после танцували в средата на селото.
Въпреки тези общи неща обаче кукерите са различни в различните части на България.
Дори имената им са различни!
На някои места им казват "сурвакари" (обаче са си различни от децата сурвакарчета!). Другаде - "бабугери" или "чауши". В Широка лъка - "песяци". А в Калипетрово - "кукове"!
Ако се зачетеш, ще видиш и колко разнообразни са ритуалите в различните области. Ще разбереш например къде маската има три рога от дървени пръчки, окичени с цветни пера. Къде лицата не са закрити с маски, а са зачернени със сажди. Къде на главата се носи висок-висок калпак с шарена украса. И къде задължително се слагат огледалца и пискюли.
Ето някои от кукерите, нарисувани в книгата:
Ще разбереш и за други свръхестествени персонажи от кукерските игри - за "булката и зетя" (ще ти издадем тайната - ролята на "булката" също се играе от мъж), за "свещеника", за "мечката" и "мечкаря" ("мечката" е някой здрав момък) и за Бразая - причудливо същество в Добруджа. Ето какво четем в книгата: "Бразаята е фантастично животно с голям птичи клюн и рога, богато накичено с вълнени китки, многоцветни панделки и звънчета по рогата", а тялото му е от черги и чулове, върху които има бели кърпи. Маската се нарича калак, а голямата дървена човка на нея трака и издава шумни звуци, чрез които гони всякакви лошотии".
Интересно, нали? Искрено ти препоръчваме да прочетеш тази книга и да запомниш интересни факти от нея. А защо не и да поизпиташ възрастните, които не одобряват празнуването на Хелоуин, дали наистина познават добре нашите си, български маскарадни обичаи?
Какво ли ще се получи?
Интересна статия.
Докато четох, си представях кукерите, които съм виждал, звънците и маските им.