Специалистите съветват да сме запознати добре какво да правим и да не изпадаме в шок. Така правят в други страни като Япония, щата Калифорния в САЩ, Нова Зеландия, където по-често се случват земетресения.
Не можем да предскажем, но можем да планираме
Около нас най-земетръсен е районът на Южна Европа. Той включва България, което означава, че и тук е доста вероятно да се случат земетресения. В България вече са ставали много силни земетресения през 1904 и 1928 г. Няма гаранция, че това няма да се случи пак, сподели доц. Димитър Стефанов от БАН. Две основни неща ни каза доц. Стефанов - да подготвим раничка за спешни случаи и предварително да изберем сборен пункт на семейството, където да се съберем при извънредно положение.
Какво да има в раничката?
- Вода! (Поне литър. Това е много важно: по-лесно се издържа без храна, отколкото без вода.)
- Храна, която дава енергия и не се разваля лесно (например: ядки, сушени плодове, енергийно блокче, пакет сухари, риба тон или други консерви).
- Заредена преносима батерия и резервно зарядно.
- Телефон за контакт с близките.
- Топли дрехи и стабилни обувки.
- Комплект за първа помощ (продават се готови) или малка лична аптечка (най-полезни ще са парацетамол, марли, лепенки и всички специални лекарства, от които имаш нужда, ако например имаш астма, диабет, проблеми с бъбреците и т.н).
- Документи или копия от документи.
- Пари в брой.
- Вещи със сантиментална важност (не си заслужава да рискуваш здравето си за материални неща, но дръж вещите, които са скъп спомен, близо до раничката, за да може да ги вземеш със себе си при нужда).
- Дезинфектант за ръце, салфетки/мокри кърпички.
- Въже
- Свирка
- Фенерче
Възможен сценарий
Най-добре се планира, ако си представиш какво ще трябва да се направи в конкретна ситуация. Представи си земетресение през деня. Ти си на училище, a мама и татко - на работа. Всички искат да звъннат на близките си по телефона и мобилните оператори блокират. Какво ще стане без план? Родителите хукват да търсят децата. Децата хукват към вкъщи, но дали вкъщи е безопасно, ако сградата е засегната? Хубаво е да сте се разбрали за безопасно място, на което да се съберете всички. Например на открито, далече от балкони, от които при трус може да падне нещо, или дървета, от които може да се счупят клони. В много държави семействата имат план, който са изговорили. Кой взима раницата с неща? Къде се събирате? На кого ще се обадите за помощ във или извън мястото, в което живеете?
Още информация
Можеш да видиш съветите на МВР тук и на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" тук. Хубаво е и поне един човек в семейството да е преминал през курс за първа помощ, за да знае как да реагира при нужда.
С повече късмет може никога да не ти се наложи да ползваш тези неща. Но ако някога се наложи, дори само веднъж, това упражнение по планиране и подготовка може да помогне много на теб и на близките ти!
Полезна статия.
Полезна статия.