Странният случай на розовото масло
Според репортаж за възрастни Европейският съюз (ЕС) иска да забрани българското розово масло. Според репортера то е обявено за “химичен елемент”, въпреки че е естествено. Ще има ли забрана и... вярно ли е изобщо? Розовата долина може би е в опасност и има нужда от детективските ти умения!Първа стъпка във всяко разследване: съмнявай се!
Шерлок Холмс е велик детектив, защото мисли не като полицай, а като учен. А учените винаги се съмняват дали това, което им казват, съдържа всички факти.Да започнем с нещо лесно: да проверим какво е “химичен елемент”
Възрастните в репортажа са позабравили часовете по химия, когато питат дали розовото масло е "химичен елемент". Химичните елементи са прости вещества, (които не се делят на други вещества). Елементите са описани в т.нар. Менделеева таблица: някой ден ще я учиш в учиище (ако все още не си). В таблицата има неща, за които сигурно си чувал: кислород, водород, въглерод и т.н.Ако познаваш таблицата, бързо ще се досетиш, че розовото масло няма как да е “химичен елемент”. То е сложно вещество, наричано още химично съединение (събрани са два или повече химични елемента).
Много възрастни казват, че “еди-какво си е природно, а не е химия”. Това е странно твърдение, понеже всичко в природата е съставено от химични елементи и съединения! Водата (два атома кислород и един водород), кръвта ти, въздухът около теб, дори шоколадът и любимият ти плод: всичко има химичен състав. Розовото масло се добива по естествен начин от растение, но пак съдържа химични съединения.
По-труден въпрос: кой може да каже дали има нещо опасно в розовото масло?
Кой знае дали розовото масло има опасни свойства? Кметът на град, известен с розовото масло? Производител? Човек, който ползва розово масло от години?Всъщност само учени със специална апаратура могат да проверят това в детайли! Защо? Те правят експерименти с количества (колко много?), честота (колко често?) и приложение (вреди ли на хора? А на животни? А на водни басейни?). Тестовете се правят многократно и са доста сложни.
Именно това е работата на хората в Европейската агенция по химикалите (ЕАХ). Там има учени, които изследват различни вещества. После записват резултатите и ги споделят с обществото и други специалисти.
Хората от ЕАХ ли искат да забранят розовото масло?
Всъщност никой не забранява нищо! Възрастните трябва да проверват по-добре тези неща. ЕС просто иска да събере и опише един куп вещества. Освен за нашата роза damascena има информация за 20 000 вещества!Етикетът, който поставят за основната съставка на розовото масло, е “Опасност”. Звучи драматично, но е стандарт, ако се открият алергии и други реакции. Целта е да предупредят хората с чувствителна кожа и алергии. Ако розово масло попадне директно в очите, също може да причини възпаление. Във водни басейни може да наруши биологичното разнообразие. Всичко това просто се записва. По-късно може да се добави с дребни букви или нарисуван знак на опаковките.
ЕС няма никакво намерение да “забрани българската роза”: можеш да успокоиш възрастните.
Честито! Разреши първия си случай като детски детектив!
Интересна и предизвикателна. Кара те да мислиш и да търсиш допълнителна информация.
Интересна статия
Много е важно да се проверява етикетът на всяка стока.
Интересно