Замърсяването и липсата на канализация, по която да минава водата застрашават живота на близо 200 млн. деца, показват още данните на ООН. Този важен проблем осъзнаваме още преди няколко десетилетия. От 1993 г. официално светът празнува деня на водата. А инициативата се организира и координира от ООН.
Световният ден на водата е на 22 март всяка година. Целта му е да привлече внимание върху важността на питейната вода и защитата на водните ресурси. Темата на Световния ден на водата тази година е свързана с осигуряване на питейна вода и канализация на всички до 2030 година. Но съвсем не сме близо. Липсва много информация, нови технологии това да се случи. А трябва да ускорим напредъка за решаване на кризата с питейната водата и канализацията. Всички страни трябва повече да си помагат помежду си.
С изменението на климата недостигът на вода ще се увеличи в региони, където в момента е в изобилие като Централна Африка, Източна Азия и части от Южна Америка. Ще се влоши в региони, където водата вече е в недостиг като Близкия изток и Сахел в Африка. Около 10 % от световното население живее в страни, които имат проблеми с достъпа до вода.
А използването на вода се увеличава в световен мащаб с приблизително 1 % годишно през последните 40 години. Очаква се този процент да расте с подобен темп до 2050 години.
На 22-24 март 2023 г. се провежда първата голяма конференция на ООН за водата от 1977 г. насам с тема „Вода за устойчиво развитие“ в Ню Йорк. В конференцията участва и българския министър на околната среда и водите Росица Карамфилова.
Интересна статия.
Интересно и полезно.