Всъщност откриването на крайната цел на пътуването е много трудна задача. На учените им отнема няколко години, като работят в девет различни държави. Надеждата наистина да намерят зимуващите пеперуди, е слаба – все пак това са много малки животинки в един много голям континент. На всичкото отгоре не е известно с кои растения се хранят, докато са в Африка. Знае се единствено, че предпочитат широките открити пространства пред горите.
В крайна сметка обаче учените постигат успех. Намират над 2700 гъсеници и близо 2000 възрастни екземпляра на огромна територия – от Кот д’Ивоар на запад чак до Кения и Етиопия на изток. Оказва се, че миграцията им от Северна Европа до африканските савани и обратно е най-дългото пътешествие, извършвано от който и да било вид пеперуда. Изминават около 15 000 километра. А защо не продължават още пò на юг? Учените смятат, че ги спират тропическите дъждовни гори. Дяволските пеперуди не се чувстват добре в толкова влажен климат.
Откритието е наистина изумително. Представете си как това миниатюрно създание, което тежи под един грам, а мозъкът му е по-малък от карфица, прекосява морета и пустини, пътува от континент на континент. Една голяма мистерия обаче все още остава: защо изобщо дяволските пеперуди предприемат това забележително пътешествие?
Прелестни и интересни насекоми са тези пеперуди.