Да изхвърляме отделно хартията, пластмасата, метала - за да могат да се преработят и да се използват отново. Случва се обаче възрастните вкъщи да не искат да съдействат на детето в разделното събиране!
"Защо да събираме разделно", казват те. "Накрая всичко отива на едно място!"
"Вижте" се зае да провери дали това наистина е така. За целта отидохме в завод за сортиране на отпадъци.
Влизаме в завода за сортиране на отпадъци. Заедно с нас влизат различни камиони. Те извозват отпадъците от цветните контейнери - от жълтия, зеления и синия. Камионът с жълта емблема събира пластмаса, хартия и метал, камионът със зелена емблема събира стъкло. Ако имате син контейнер, ще го събира камион със синя емблема за хартията и пластмасата. Вътре във всеки камион има специална преса, която смачква отпадъците допълнително. Така камионът ще събира повече отпадъци и по-рядко ще се налага да прави нови курсове. Всеки курс гори бензин - по-малко курсове значи по-малко изгорели газове.
Добре дошли в завода за сортиране
Камионите влизат в един завод, но там пътят им се разделя.
На голяма купчина се изсипват картонът и хартията. На друга голяма купчина се изсипва пластмасата. Съвсем на отделно място се сортира стъклото. Тук то се разпределя по цвят - белите бутилки например са отделно от зелените. После стъклото се натрошава и се изпраща в специален завод, където се стопява и от него се отливат нови стъклени предмети.
В някои страни стъклените бутилки се връщат в магазините, а магазините ги пращат на производителите, които ги измиват и пълнят отново. Тази система май е позната на вашите баби и дядовци! Днес пак може да си върнете бутилката в магазина, но няма организирана система, за да се насърчат всички да правят това.
Да се върнем в завода за сортиране. Ако си мислите, че не сте изхвърлили нещо правилно, не се
притеснявайте. Тук всички отпадъци се сортират на ръка (затова измивайте опаковките, преди да ги изхвърлите разделно!). После се поставят на поточна линия като лентата на касата в магазина. Голям магнит привлича кенчетата, те падат в отделен контейнер. След като се съберат достатъчно много, кенчетата се събират в големи бали - като тези от слама, които виждаш през лятото по полето. Те заминават за преработка. Също като стъклото металът може да се стопи и да се излее в нови форми. В нови кенчета и дори в части за велосипед!
Пластмасата се разделя още
Останалите отпадъци продължават по поточната линия. Около нея са подредени работниците. Втози завод се отделят няколко вида пластмаса. Един работник отделя в специален контейнер
бутилките, друг отделя найлоновите торбички, трети - кофичките от кисело мляко, а четвърти
- опаковките от шампоани и препарати. Всички тези отпадъци влизат в отделен контейнер, от
който продължават по друга поточна линия. От тях се правят големи бали. В много страни
отпадъците не се отделят ръчно, а чрез машини. Но също имат първоначално сортиране на ръка,
което е много важно.
А какво става с балите?
Всички големи бали от хартия се изпращат на заводи за хартия. Балите от алуминиевите кенчета
отиват отново за производство на алуминиеви кенчета. Балите от пластмаса най-често се превръщат в нови бутилки.
Всички производители са задължени да влагат рециклирани продукти в бутилките си. До 2030 г.
трябва 30% от пластмасовите бутилки да са от рециклирани материали. Отличник е Швеция,
където дори в момента поне половината от всяка бутилка е направена от рециклирана пластмаса. В
Европа средно 20% е опаковките са от рециклирана пластмаса. В България е минимално, но все
повече от производителите се замислят за това. Знаете ли, че една пластмасова бутилка може да се "прероди" цели 60 пъти!
Така отпадъците от опаковки заживяват нов живот. Разбира се, ако сме ги изхвърлили разделно.
Ако ги изхвърлим в общия контейнер, те просто отиват на сметището. Там те се натрупват, докато количеството им стане огромно. Не могат да се разградят, както се разграждат хранителните отпадъци, защото материалите им са от нежива материя. Хранителните отпадъци по тях пък загниват, но не могат да се превърнат в пръст, защото не са отделени. Така отпадъците се превръщат в огромен проблем. И това е лошият край на историята. Но ние имаме възможност да изберем щастливия край.
Надяваме се нашият разказ да ти помогне да убедиш повече възрастни да се грижат за природата.
А ние ще публикуваме следваща статия, в която подробно да им припомним как се прави това!
Това е една прекрасна тема за рциклирането!
Много интересно.