Щъркелът е познат и любим вид и може лесно да бъде наблюдаван и разпознат. А тази година щъркели и щъркелчета виждаме почти навсякъде.
Щъркелът е една от птиците, които живеят най-близо до хората и присъствието му показва състоянието на природата около нас и средата, в която живеем. Там, където има повече бели щъркели, има повече и по-чисти влажни зони, а земеделската земя е с по-малко пестициди.
Преброяването започна през юни и ще продължи до края на юли. Значи все още може да се включите. Преброяването ще обхване цялата страна, или общо над 5000 населени места. С помощта на доброволци ще бъдат обиколени всички щъркелови гнезда и ще бъдат преброени възрастните птици и техните малки. Ще бъде събрана информация къде са техните гнезда. Еколозите ще намерят и тези, които тази година не са били заети, и ще бъдат набелязани застрашени гнезда.
С изчезването на влажните зони (блатата и реките) щъркелите намират по-трудно храна. Опасните електрически стълбове също застрашават живота на щъркелите и техните малки.
А ти виждал/а ли си щъркели? Може да се включиш в преброяването!
Приложение помага в преброяването
На всеки 10 години в над 40 страни по света се случва едно огромно събитие, посветено на любим вид птица. Тази година всички страни по света броят щъркелите. Това ще се случи за осми път. В голямото преброяване могат да се включат деца, семейства, цели класове, екоклубове и др. Необходимо е единствено да споделите наблюденията си в мобилното приложение SmartBirds Pro или в сайта SmartBirds, съобщават от Българското дружество за защита на птиците.Преброяването започна през юни и ще продължи до края на юли. Значи все още може да се включите. Преброяването ще обхване цялата страна, или общо над 5000 населени места. С помощта на доброволци ще бъдат обиколени всички щъркелови гнезда и ще бъдат преброени възрастните птици и техните малки. Ще бъде събрана информация къде са техните гнезда. Еколозите ще намерят и тези, които тази година не са били заети, и ще бъдат набелязани застрашени гнезда.
Кои са заплахите?
Освен да разберат колко са тези любими птици, еколозите ще проучат има ли заплахи за вида. А заплахите за щъркелите никак не са малко. Пречат им например заводите и фабриките. Вреди им употребата на химически препарати в селското стопанство. Или когато се засяват все едни и същи растения, така че няма разнообразна природна среда.С изчезването на влажните зони (блатата и реките) щъркелите намират по-трудно храна. Опасните електрически стълбове също застрашават живота на щъркелите и техните малки.
Повече ли са щъркелите?
Последното преброяване на белия щъркел показа увеличаване на вида в България. Записани са 5825 двойки щъркели. Броят на двойките се е увеличил с 1007, или с близо 1/4. Най-много са нараснали птиците в Южна България, особено в областите Пловдив, Хасково, София–област, Кърджали и Благоевград.А ти виждал/а ли си щъркели? Може да се включиш в преброяването!
Много интересно.