На всеки три години част от 15-годишните ученици по света правят тест, за който не се учи. Той мери натрупаните умения през годините. Казва се PISA: английско съкращение от “Програма за международно оценяване на учениците”. Обикновено се мери доколко учениците прилагат на практика знанията си по математика. Или да дали разбират в дълбочина непознат текст. Последната PISA измерва и нещо по-интересно: творческото мислене.
Тестът не е минал съвсем добре. Половината български ученици не са успели да минат трето ниво (от шест възможни) по творческо мислене. В сравнение с други страни е имало и най-голямата разлика между ученици от богати и бедни семейства. Лесно е да се ядосаме на резултатите. По-полезно ще е да се мотивираме да развививаме по-добре тези важни умения.
Тестът не е минал съвсем добре. Половината български ученици не са успели да минат трето ниво (от шест възможни) по творческо мислене. В сравнение с други страни е имало и най-голямата разлика между ученици от богати и бедни семейства. Лесно е да се ядосаме на резултатите. По-полезно ще е да се мотивираме да развививаме по-добре тези важни умения.
Та какво е творческо мислене?
Творците са художници, поети, музиканти, актьори…Това означава ли, че творческото мислене не е нужно извън тези професии? Съвсем не.
Учените и специалистите по развиване на умения показват, че творческото мислене е предимство във всички сфери. Те го определят като умение да създаваме нови идеи, да подобряваме съществуващите и да намираме оригинални решения за различни проблеми.
Един от първите модели на перките, които хеликоптерите използват днес, е измислен преди векове от художника Леонардо да Винчи. Вдъхновен от перките на корабите, които изтласкват водата, той се зачудил: ами ако можеш да изтласкваш въздух и така да летиш?
Защо това умение е важно?
Ученето на “правилните отговори” на познати проблеми не може да те подготви за новите предизвиквателства, които се появяват в света, в който живеем. Творческото мислене и създаването на нови идеи и решения те прави гъвкав(а), развива уменията ти, помага да учиш по-добре (защото активно мислиш по темата) и най-вече: може да се приложи в най-различни професии.
Именно творческото мислене помага на учените и изобретателите да създадат нови неща. Или да погледнат по нов начин на познати теми. Колкото по-разнородни интереси имат, толкова по-творчески решения могат да създадат. Особено любопитна идея идва през 1997 на Латвийската математичка Дайна Таймина в университета “Корнел”. Колегите й и по целия свят се чудели от десетки години как да направят модел на сложна математическа идея, наречена хиперболично пространство. Някои дори смятали за невъзможно да се покажат толкова сложно извити повтарящи се форми. Дайна намерила решение, като видяла връзката между формите и нейното хоби…плетенето! Тя буквално изплела модел на хиперболично пространство, следвайки математическите насоки! Кой би се сетил за такова решение без творческо мислене?
Как се развива творческото мислене?
Добрата новина е, че творческото мислене НЕ е нещо, с което или се раждаш, или не. С различни техники може да го развиеш и подобриш. Колкото повече се упражняваш да измисляш нови идеи и решения, толкова по-лесно ще ти е. Ето някои упражнения:
- Намери интересен проблем и се опитай да измислиш решение. Сподели идеите с приятели или семейството ти: разговорът може да развие идеите или да ти подскаже нов път. Потърси вдъхновение: трудно е да мислим творчески, ако задачата ни се струва крайно скучна.
- Изпробвай задачата за "Различни приложения". Избери случаен предмет от стаята. Химикал, кламер, шапка. Сложи таймер за 5 минути и напиши (или нарисувай!) на лист хартия всички начини, по които може да се ползва. Забавлявай се. Кламерът може да придържа листове хартия: всички знаем това. Но може да се огъне като обица, или като фиба за коса. Пръстен? Книгоразделител с интересна форма?
- Измисляй по една идея на ден сутрин като станеш. Ако идеята е много щура (“Да се запаля по физика като уча урока от космическа ракета, докато гледам Земята!”) защо не я нарисуваш или напишеш кратък разказ? Ако е възможна: пробвай да измайсториш нещо или тестваш дали работи на живо.
Интересна статия!
Различните занимания развиват творческото мислене. Статията беше много интересна
Интересно.