Да плуваш, е толкова приятно! А идеята да плуваш в реката, която минава през прочутия Париж, е много романтична. Дали обаче е безопасно? От векове сме приели за даденост, че реките, които минават през големите европейски градове, са безвъзвратно отровени. Организаторите на Олимпиадата в Париж искаха да докажат обратното. Заедно с градската управа те искаха да докажат, че е възможно река Сена да бъде пречистена и достатъчно безопасна за плуване.
Никой не беше сигурен дали ще успеят, защото всеки дъжд можеше да увеличи замърсяването.
А на самата церемония по откриването валя дъжд! В крайна сметка обаче реката отново потече пречистена и състезанията по плуване в нейните води се състояха.
Никой не беше сигурен дали ще успеят, защото всеки дъжд можеше да увеличи замърсяването.
А на самата церемония по откриването валя дъжд! В крайна сметка обаче реката отново потече пречистена и състезанията по плуване в нейните води се състояха.
Градовете цапат
Ако се разходите в Париж, няма как да пропуснете реката, която минава през центъра на града. Тя се казва Сена. Много големи европейски столици са построени на реки - през Лондон минава Темза, през Виена и Будапеща - Дунав, през Кьолн - Рейн, през Рим - Тибър, и т.н. Хората са строили столиците си до реки заради транспорта - с кораби било много по-лесно да се носят големи товари, например със зърно за изхранване на жителите. Голям град обаче означава много хора, много производства - отначало по-малки, после фабрики и заводи. Всичко това замърсявало улиците, въздуха и... реките. Още повече че преди създаването на отходните системи всички течни отпадъци отивали в тях. Например в Лондон изобретяването на тоалетните с казанче в началото на 19. век означавало, че всичко от тоалетните отивало... в река Темза. Това довело до епидемия от смъртоносната болест холера.
Днес, разбира се, не е позволено да се изхвърлят отпадъчни води в реките. Но въпреки това нарушенията продължават. Понякога това са заводи, чиито собственици не искат да дадат пари за пречистване на отпадъчните си води. Понякога е нерешен проблем на градове и села.
У нас например изхвърлянето на отпадъчни води от тоалетни създава екологични проблеми. Такъв е проблемът със заблатяването на Панчаревското езеро, за който вече писахме. Той се повтаря и на други места в страната, където няма съоръжения за пречистване на водата.
Трябва ли да се примирим с мръсните реки?
Какво да кажем тогава за голям град като Париж? Възможно ли е наистина река Сена, която минава през него, да бъде достатъчно чиста за плуване? Градската управа реши да докаже, че може.Затова се зае да пречисти реката. Целта е чистата река да стане ценна за жителите на града, които да я ползват като градски плаж. И преди имаше оградени пространства за плуване в някои от притоците (малките рекички, които се вливат в Сена), а по протежение на реката имаше шезлонги, на които парижани се печаха по бански. И все пак.
Как да докажеш, че Сена е чиста и става за плуване? Като поканиш да плуват в нея някои от най-прочутите спортисти в света. Още преди да започне Олимпиадата, беше обявено, че състезанията по плуване ще се състоят в реката. Дори президентът Еманюел Макрон заяви, че сам ще плува в Сена, за да докаже колко е чиста. Разбира се, това даде повод за шеги. Много хора, които не харесват Макрон, казаха, че напук на него нарочно ще изцапат Сена, за да плува на мръсно!
Дъждът срещу чистотата – 1:0
Така или иначе преди Олимпиадата водите се проверяваха всеки ден. Защо? Защото всеки ден чистотата им можеше да се промени. Дори всичко да е пречистено, това е река, тече и се поменя. Може да се пречисти, преди да стигне Париж. Но ако завали дъжд, то той ще отмие калта от улиците и ще се оттече... точно така. В Сена. А колко да са чисти улиците на милионен град? Особено когато са пълни с дошли за Олимпиадата туристи.
Точно това се случи в деня на откриването. Заваля дъжд. И той повиши замърсяването на реката. Водите не бяха опасни, но все пак в тях беше открита бактерията ешерихия коли. Тя може да се открие в човешките екскременти, т.е. това, което отива в тоалетната. Затова състезанията по плуване се отложиха и пречистването започна наново. И... успех!
И все пак победа!
На 31 юли състезателите по триатлон се гмурнаха в Сена близо до моста "Александър Трети" и заплуваха. Управата на града спечели баса, че ще направи реката годна за плуване.
Първи се състезаваха жените, от 8 сутринта, а няколко часа по-късно беше мъжкото състезание. Повечето спортисти плуваха близо до брега, а после изкачиха стълбите и яхнаха велосипедите за втората част от надпреварата (триатлон означава комбинация от три различни вида състезание - например плуване, колоездене и бягане). При жените спечели французойката Касандра Бьогран, а при мъжете - британецът Алекс Ий. След състезанието той каза пред журналисти, че това е най-красивото място, на което се е състезавал.
Интересно и информиращо!
Интересно.