Много възрастни си мислят, че на най-южния континент има само лед и пингвини. И че там нищо не се случва! Ти обаче можеш да им разкажеш интересни неща.
А какво по-точно се случва на Антарктида? Зададохме този въпрос на български учени, изследвали наскоро Ледения континент. Те са проучвали как се движат ледниците, какви микроорганизми живеят там и как се променя климатът.
"Откакто сме на о. Ливингстън, единият ледник, който наричаме Перуника, почти е изчезнал", разказва проф. Пимпирев. Големи парчета, колкото половин България, се откъсват от ледниците по брега и тръгват на север в замръзнало състояние. Когато се стопят, нивото на световния океан се повишава. Тогава огромни мегаполиси като Ню Йорк и Шанхай могат да останат под вода", казва изследователят.
Всяко живо същество е тясно повлияно от климатичните промени. Това се отнася и за растителността. Преди на Ледения континент рядко са се срещали треви - било е твърде студено за такива сложни растения! Сега те са често срещани. Появяват се даже и гъби.
Друго интересно откритие е, че с отдръпването на ледниците се появяват нови ледникови езера. И ако сладководните езера в целия свят страдат от засушаване и заплаха за изчезване, на Антарктида с отдръпването на ледниците се появяват нови езера, които създават нов живот. Те оказват влияние на околния пейзаж и могат да допринасят за парниковия ефект. Как точно? Учените още не знаят.
В тези езера започва да се развива живот – мъхове, растения и дори малки животни като рачета. Тези малки рачета се адаптират изключително добре към суровите условия на Антарктида, което кара учените да изследват как успяват да оцелеят. Например откриват, че червеното оцветяване на рачетата помага за тяхната защита в екстремната среда.
Ледниците не само се топят, но се движат и предизвикват разместване на земните пластове. Трябва да се изследва по-задълбочено дали топенето на ледниците ще повиши нивото на океана и с колко. Все пак десет от най-големите ледници на света са на Антарктида, но не всички са проучени добре и учените не знаят колко вода ще влезе в океаните.
Антарктида остава загадъчно място, пълно с тайни, но българските учени упорито работят, за да разкрият повече за този уникален континент и неговото влияние върху климата на нашата планета.
Леденият континент се топи
За последните 30 години температурата на Ледения континент се е повишила с половин градус. Това разказва опитният български изследовател проф. Христо Пимпирев. Той е и председател на Българския антарктически институт."Откакто сме на о. Ливингстън, единият ледник, който наричаме Перуника, почти е изчезнал", разказва проф. Пимпирев. Големи парчета, колкото половин България, се откъсват от ледниците по брега и тръгват на север в замръзнало състояние. Когато се стопят, нивото на световния океан се повишава. Тогава огромни мегаполиси като Ню Йорк и Шанхай могат да останат под вода", казва изследователят.
Преброяването на пингвините
И нещо друго се променя - начинът на живот на пингвините. Броят на пингвините се увеличава, защото се появяват повече свободни от лед пространства, където да мътят своите малки. Ето следващия план на учените: да преброят всички пингвини на Антарктида. Ще го направят заедно със свои колеги от други държави.Всяко живо същество е тясно повлияно от климатичните промени. Това се отнася и за растителността. Преди на Ледения континент рядко са се срещали треви - било е твърде студено за такива сложни растения! Сега те са често срещани. Появяват се даже и гъби.
Друго интересно откритие е, че с отдръпването на ледниците се появяват нови ледникови езера. И ако сладководните езера в целия свят страдат от засушаване и заплаха за изчезване, на Антарктида с отдръпването на ледниците се появяват нови езера, които създават нов живот. Те оказват влияние на околния пейзаж и могат да допринасят за парниковия ефект. Как точно? Учените още не знаят.
Нови езера и живот
В тези езера започва да се развива живот – мъхове, растения и дори малки животни като рачета. Тези малки рачета се адаптират изключително добре към суровите условия на Антарктида, което кара учените да изследват как успяват да оцелеят. Например откриват, че червеното оцветяване на рачетата помага за тяхната защита в екстремната среда.Ледниците не само се топят, но се движат и предизвикват разместване на земните пластове. Трябва да се изследва по-задълбочено дали топенето на ледниците ще повиши нивото на океана и с колко. Все пак десет от най-големите ледници на света са на Антарктида, но не всички са проучени добре и учените не знаят колко вода ще влезе в океаните.
Директно под слънцето
Също така български лекари изследват как слънчевата радиация на Антарктида влияе на кожата на хората. Оказва се, че радиацията там е много по-силна от тази в Европа, което я прави по-опасна и увеличава риска от рак на кожата. Това е така, защото на Антарктида озоновият слой е най-тънък и тук слънчевите лъчи влизат директно в атмосферата. Но учените, които изучават Антарктида, са живи и здрави, защото се пазят. Учените ще продължат да изучават влиянието им върху кожата.Антарктида остава загадъчно място, пълно с тайни, но българските учени упорито работят, за да разкрият повече за този уникален континент и неговото влияние върху климата на нашата планета.
Според мен статията е интересна и ме научи на много нови неща.