За да разбираме по-добре какво става в един клас, "Вижте" се обърна към Анет Маринова
- психолог в училище "Жюлио Кюри" и терапевт. Поканихме я да води нашата нова рубрика, "Училищен психолог". Забележете картинката в кръгчето горе вдясно - това ще е нейният символ. Започваме с вглеждане в групичките - нещо, което съществува почти във всеки клас.
Групичките имат положителни, но и отрицателни страни. Да видим кои са те.
Защо в един клас се образуват групички?
Защото всеки има нужда да си има „мрежичка”. За някои деца групирането се случва естествено – привличат се като поточета, които се вливат и образуват по-широка река. Често пъти това са по-шумните и гласовитите, тези, които искат да бъдат виждани от всички страни и на всяка цена. Някои деца са привлечени от групичката, за да бъдат популярни или готини. Други деца се групират, защото не искат да останат сами и изолирани. Образуването на групички се нарича социален живот. Още можем да кажем, че групичките са скелетът, който държи тялото на класа. Една групичка може да бъде разумът, друга - туптящото сърце, трета да бъде източник на сигурност, винаги готова да окаже помощ и т.н.Кога една групичка се променя или разпада?
Когато децата порастват, техните интереси се променят. Тогава децата променят местата си, за да изпробват новите си умения. Често пъти откриват сходства помежду си и се изненадват от нови срещи и приятелства. Тогава групичката се променя.Понякога се случва групичката да охранява границите си. Други групички са склонни да водят преговори или да се пазарят при игри и общи занимания.
Някои деца искат да командват. Те искат да казват кой е „вътре” и кой остава „отвън”. За други деца това създава ред и правила, които искат да следват и се чувстват добре така. Това се нарича изграждане на култура на групата и служи за регулиране на взаимоотношенията между децата.
Какви са плюсовете на това да бъдеш в групичка?
Плюсът да си част от групичка е като да участваш в съвместна игра. Това позволява на децата да се опознават и тестват успеха на своите взаимодействия. Всеки може да се види през очите на връстниците си и да разбере в какво е добър. Групичката се създава въз основа на приятелства. Да създадеш приятелства е като да имаш паспорт с печат за безпроблемно преминаване между различните държави. Децата в дадена групичка се познават по-добре и развиват уменията си да разбират чувствата си и чувствата на другия, защото повече споделят помежду си. Когато децата са си близки, те се стоплят от един поглед дори.А минусите?
Хм! Минусите са, когато някой остава твърде мълчалив за твърде дълго време. Мълчанието може да скрива несъгласието с отношения, които са се наложили в групичката от едно или две деца, които заемат лидерското място. „Честността” е особена тема, която занимава децата и често ги разделя на лагери вътре в групичката. Тогава лесно припламват искри и може да се случи сериозна ситуация, която да разобличи ролята на някои деца в групичката. Минус също така е, когато групичката е сплотена не от споделени ценности и вярвания, а от взаимен интерес да поддържа статуса и популярността на децата в нея. Например децата могат да се държат по начин, който да ги представя в по-добра светлина от другите извън групичката.Има ли разлика при момчешките и момичешките компании?
Има разлика между класовете, в които доминират като брой момичетата или момчетата. Особено сложни е при момичешките класове. Там конкуренцията може да нагорещи отношенията, дори да може да се стигне до момичешки заплахи и боеве. При момчетата не винаги е ясно какво ги свързва в групичка или момчешка компания. Там разделянето е по сходство на предпочитанията за външен вид, интереси, хоби, спортни пристрастия и други. Много често може момчетата просто да са в групичка, без непременно да има нещо, което да ги залепва заедно. При момичетата по-често има споделяне и разговори, които ги групират около училищни въпроси, разрешаване на спорове, вземане на решения за класа.И при момичешките, и при момчешките компании симпатичните и популярни деца могат да бъдат изключени от групичката. Дори техните приятели могат да бъдат включени в групичката, а те да останат изолирани. Не за друго, а защото са уверени и постигат авторитет сред връстниците си-
Групичките създават климата в класа. Аго усетите, че водят до тормоз, забъркване на клюки, дразнене, натиск към деца да правят неуместни шеги, кражби или други рисковани неща, обърнете се към възрастен, на когото всички вярвате.
Това може да бъде любимият учител на класа, училищният психолог или дори директорът, стига да е спечелил доверието ви.
Ние трябва да сме по добри