Китай и Европейският съюз (ЕС) – втората и третата най-големи икономики в света – влязоха в интересен спор на тема електрически коли. Китай и ЕС са хем търговски партньори – тоест непрекъснато разменят стоки помежду си. Хем са конкуренти – тоест всеки иска неговите продукти да са по-добри и да се продават повече.
Така Европейският съюз реши да наложи допълнителни такси върху електрическите автомобили, които се произвеждат в Китай и се продават в Европа. Това се стори несправедливо на Китай и те, от своя страна, обмислят да наложат мито върху вноса на бренди, свинско месо и млечни продукти от Европа.
Така Европейският съюз реши да наложи допълнителни такси върху електрическите автомобили, които се произвеждат в Китай и се продават в Европа. Това се стори несправедливо на Китай и те, от своя страна, обмислят да наложат мито върху вноса на бренди, свинско месо и млечни продукти от Европа.
Какво са електрическите коли?
Електрическите коли работят с батерии, които се зареждат с ток. За разлика от колите, които се движат с бензин, са по-тихи и по-добри за природата. Те не отделят толкова вредни газове, колкото обикновените коли. ЕС има цел след 10 години да спре да продава бензинови и дизелови автомобили и да мине изцяло на електрически.Какво е мито?
Митото е данък, който се налага върху стоки или услуги, когато преминават от една държава в друга. Например ако България иска да внесе зърно от Индия, индийските производители ще платят данък. Така държавата печели пари, но и защитава местните производители на зърно от конкуренти, които продават стоката си по-евтино.Защо китайските коли са по-евтини от европейските?
Автомобилният сектор е много важен за икономиката на Европа. Той осигурява работа на почти 14 милиона души в различни европейски страни.Но европейските автомобилни компании са по-бавни в развитието на технологиите зад електрическите коли от китайските си конкуренти. Когато те се насочват към производство на коли на батерии, китайците вече водят състезанието с няколко обиколки.
Освен това китайските електромобили са по-евтини от европейските. Защо? Защото производителите им получават помощ от държавата. А и разходите за труд в Китай са по-ниски. Това означава, че хората, които сглобяват автомобилите, работят срещу по-малко заплащане, отколкото европейските им колеги.
Това прави възможно китайските електрически автомобили да се продават по-евтино и съответно хората да ги търсят повече.
Продажбите на електрически коли от Китай в Европа вече са около 20% от целия пазар на зелени автомобили.
Защо ЕС налага мито?
Тъкмо заради това Европейският съюз смята, че китайските производители имат нечестно предимство спрямо европейските и се налага той да ги защитава. Притеснението е, че ако нещата продължат, както си бяха, много европейски автомобилни компании ще изпаднат в икономически проблеми и ще уволнят служителите си. Целта на митото е да забави внасянето на електромобили от Китай, а не да го спре напълно.Какво ще последва?
Някои смятат, че мярката ще се отрази най-вече върху обикновените хора, които искат да си купят автомобили, защото китайските коли ще поскъпнат, а европейските няма да поевтинеят.Възможно е също китайските производители да отворят свои фабрики в страни от Европа. Така ще избегнат плащането на този допълнителен данък, но пък ще вдигнат цените на колите за европейските купувачи.
Някои европейски автомобилни производители не са доволни от митото, въпреки че уж се въвежда, за да защити техния бизнес. Така например Китай е най-големият пазар за германските автомобилни компании. Те имат фабрики и научни центрове там, които биха пострадали от въвеждането на новия данък. Притесняват се и как ще реагира Китай и дали това също няма да навреди на бизнеса им.
Ако Китай наистина наложи мито на свинско месо и млечни продукти, ще пострадат страни като Испания, Нидерландия и Ирландия, които изнасят тези стоки. Ако сложат данък върху бензиновите коли, ще пострада Германия.