Нови избори и икономически проблеми в Германия
Най-голямата и силна икономика в целия Европейски съюз – Германия – е в криза. Разпадна се правителството и германците ще гласуват, за да изберат ново през февруари следващата година.Трите партии, които управляваха страната, бяха известни под името коалицията “светофар”. То идва от цветовете на всяка една от трите партии – зелено, жълто и червено.
Правителството се разпадна, защото министър-председателят на страната и министърът на финансите влязоха в конфликт. Те имат различия за това как Германия да излезе от икономическата криза, в която се намира. Преди войната в Украйна германските заводи използваха евтина енергия от Русия. След това трябваше да преминат към по-екологични източници на енергия. Затова трябваше да похарчат много пари. Германия също така трябваше да увеличи и разходите си за отбрана.
В тежко положение са заводите за коли, а те са много важни за германската икономика. Компания като “Фолксваген” затваря няколко фабрики и ще уволни хиляди хора. Една от причините е евтината конкуренция от Китай.
Германия е най-голямата икономика в Европейския съюз. Затова икономическите проблеми на Германия влияят и на други страни в Европа. Например на България. Германия е най-големият търговски партньор на нашата страна. Тук има заводи, които сглобяват автомобилни части за германските автомобилни компании. Заради кризата там те нямат достатъчно поръчки и също могат да изпаднат в затруднение.
В България все още няма правителство, но няма и парламент
На 27 октомври българите гласуваха за парламент. Седем партии получиха подкрепа от хората да ги представляват в Народното събрание – това е мястото, където се измислят и приемат правилата, по които всички живеем в България.Основна задача на партиите в парламента е да изберат правителство. Според избора, който направиха българските граждани, това може да стане само в коалиция от няколко партии. Това прави задачата трудна, защото изисква партии с различни виждания да се обединят, за да работят заедно. Партиите започнаха поредица от разговори. Всяка постави своите условия, но досега няма постигнато съгласие. Това означава, че няма предложено и одобрено от мнозинството правителство.
Също така част от партиите имат съмнение, че изборите не са били съвсем честни. Има много сигнали за грешки при отчитането на гласовете. Има и видеозаписи, които показват, че гласове за една партия се броят като гласове за друга.
Затова депутати от различни партии се обединиха и подадоха жалби до специален съд. Той се нарича Конституционен, защото заседава само по въпроси, които касаят най-важния закон в нашата страна –Конституцията. Той ще разгледа доказателствата и ще прецени дали има нужда да се отменят резултатите от изборите на някои места или в цялата страна. Това би означавало хората да гласуват повторно.
Освен това и депутатите в Народното събрание все още не могат да започнат работа. Причината е, че политическите партии не могат да се разберат кой да бъде председател на парламента. Нито един от предложените кандидати не успя да събере достатъчно гласове от другите партии, за да ръководи събранието. И така три пъти подред. Следващият опит е в сряда. Председателят е най-важната фигура в Народното събрание. Той води срещите на депутатите, осигурява ред в залата и в поредността на законите, които ще се обсъждат. Затова и без него не може да започне нормалната работа на всички депутати.