Изминалата седмица беше важна за сигурността на Европа. За първи път от много време се заговори за започване на преговори за край на войната в Украйна. Лидерите на Европа се събраха в Мюнхен, за да обсъждат как Европа може да се защитава по-добре за в бъдеще. И могат ли и занапред да разчитат на САЩ като на свой пръв съюзник.
Да видим какво се случи.
Да видим какво се случи.

Всичко започна с важен телефонен разговор
През изминалата седмица президентът на САЩ Доналд Тръмп проведе телефонен разговор с президента на Русия Владимир Путин. Това е важно събитие, защото не се е случвало лидерите на двете държави да разговарят, откакто Русия нападна Украйна преди 3 години.За какво са разговаряли двамата лидери, съобщи самият Тръмп. Според него Путин иска войната да приключи и очаква скорошно прекратяване на огъня.
От думите на Тръмп не стана ясно какви биха били условията на мира.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски каза, че Украйна няма да приеме сделка за мир, ако не участва в договарянето на условията.
Лидерите на Европа останаха изненадани, че не са поканени на преговорите за мир. Войната се води на територията на Европа и европейските държави, както и САЩ, помагат на Украйна да се отбранява.
През тази седмица разговорите ще продължат. Дипломати на САЩ и Русия ще се срещнат в Саудитска Арабия. На срещата им не са поканени нито хора от Украйна, нито от Европейския съюз.
По същото време лидерите на Европа ще обсъждат изхода от войната в Украйна в Париж.
Нова ера в отношенията между Европа и САЩ
Преговорите за мир в Украйна и ролята на САЩ и Европа в тях бяха важна тема и по време на конференцията по сигурността в Мюнхен. Тя се проведе през събота и неделя.Мюнхен е град в Германия. Градът е домакин на конференция за сигурност от повече от 60 години. Това означава, че всяка година по това време там се събират лидери на държави, министри, дипломати, бизнесмени и хора от международни организации. Те обсъждат какви са общите предизвикателства пред сигурността и как страните да ги решават заедно.
САЩ изпратиха в Мюнхен вицепрезидента Джей Ди Ванс. Той трябваше да разговаря с президента на Украйна Зеленски и да държи реч на конференцията.
Словото му изненада европейските лидери. Те очакваха да чуят повече за мирните преговори за Украйна. Вместо това Ванс критикува Европа. Според него европейските лидери ограничават свободата на словото. Той каза също, че те не се справят с контрола върху имиграцията към континента.
Думите му не се приеха добре от домакините на конференцията. Някои политици, включително президентът Зеленски, казаха, че настъпва разделение в отношенията между Европа и САЩ.
Повече пари за отбрана
Страните от ЕС и САЩ са съюзници от много години. Заедно те са част от военния съюз НАТО. Те са добри търговски партньори и споделят общи ценности - като например демокрацията, върховенството на закона и защитата на човешките права.САЩ е държавата в света, която харчи най-много пари за отбрана. Военният ѝ бюджет е по-голям от тези на Русия, Китай, Германия, Франция и други, взети заедно.
Според новия президент Тръмп Европа трябва да се грижи повече за своята сигурност и да не разчита на САЩ да я защитава.
На срещата в Мюнхен говори и лидерката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Тя обясни, че основна цел на европейските страни е да увеличат парите, които отделят за отбрана. Това означава всяка страна от ЕС да харчи повече, за да въоръжава и тренира армията си.
Много важна и интересна статия