
Но дали наистина наказанията са чак толкова строги?
Според новината, която се появи в българските медии и в социалните мрежи – да. В Гърция от септември до януари уж изключили цели 16 000 деца. Много хора го приеха с одобрение. Ползването на телефони в час наистина е проблем. В България също се говори за въвеждането на подобна забрана. Но възможно ли е да се стига чак до такива крайности? Все пак да те изключат от училище, е нещо страшно сериозно. Прилага се рядко и само ако си направил нещо наистина ужасно. Да те изключат, защото си си играл с телефона – не звучи много реалистично, нали? И все пак новината дойде от медии като Българското национално радио и Българската национална телевизия.Значи може би е истина? Да, но не е.
В Гърция са наказали хиляди ученици, вярно е. Но не са променили така рязко целия им живот, както става, когато те изключат от училище. Та това значи да те преместят на друго място с нови учители, нови правила, нови съученици! Да те откъснат от приятелите ти. Много крайно, нали? Точно затова не са го направили с шестнайсетте хиляди нарушители на забраната за телефоните. Просто са ги отстранили временно от училище за един или повече дни. Най-много пет. Отстраняването също е сериозно наказание, но не може да се сравнява с изключването. Единствената причина да те изключат заради мобилен телефон е, ако си го използвал за нещо много лошо. Например да си тормозел съучениците си или да си разкривал техни лични тайни.Грешка в превода
Защо тогава решихме, че в случая с Гърция става дума за изключване? Проблемът идва от грешка при превода. Някой е сбъркал и е превел на български гръцката дума за отстраняване като изключване. Всъщност обаче в гръцките училища няма понятие „изключване“. То се нарича „смяна на училищната среда“. Малко като нашето „преместване в друго училище“. В случая с шестнайсетте хиляди ученици става дума именно за отстраняване.Тази история показва, че не можем да се доверим на всяка новина. Дори когато я съобщава уважавана медия като БНР. На всеки се случва да сбърка, пък и журналистите понякога се стремят да привлекат внимание към статиите си. В края на краищата читателите ще се развълнуват повече от заглавие за 16 000 изключени ученици, отколкото за 16 000 временно отстранени, нали така? Затова винаги трябва да мислим преди всичко дали новината звучи логично и правдоподобно. А не е много правдоподобно някой да наложи толкова сурово наказание на хиляди деца за едно често срещано нарушение на правилата.
Наистина трябва да се забранят телефоните!
Аз нямам телефон още. Ако имам няма да го използвам в училище.
Статията е много интересна.