Знаеш ли, че в Черно море е открит най-старият потънал кораб в света? Най-вероятно е бил древногръцки и се е запазил за повече от 2400 години! Как е издържал толкова дълго време? От "Вижте" помолихме Стефания да ни разкаже повече.
Една от причините се оказа липсата на кислород. Корабът е открит на цели 2 километра под водата. На такава дълбочина не могат да живеят червеи, миди и микроорганизми. Те са едни от основните виновници за разяждане на потънали кораби (особено от дърво). Освен това на дълбокото няма силни течения и риболовни мрежи, които да закачат или разпръснат останките. Нещо повече: в Черно море има много сероводород. Този газ мирише ужасно, като развалени яйца, но пък помага на старите дървени кораби да се запазят по-дълго, отколкото в други морета. Заради всичко това корабът е толкова добре запазен, че рулят (кормилото, с което се управлява корабът) и пейките на гребците още са по местата си след 2400 години!
Наоколо има останки и от други кораби и според Стефания това е като един “уникален подводен музей на корабите и историята на световното корабоплаване”.
С какво още е специално Черно море?
Черно море е изолирано от океана и в него се вливат големи реки като Дунав, Днепър, Днестър. Сладките води от реките са по-леки и остават на повърхността. Морската вода е по-солена и остава по-дълбоко. Двата слоя не се смесват, не разменят кислород и други вещества. Заради това има останки от планктон, растения и животни, които започват да гният и отделят сероводород (миризливия газ, който споменахме горе).
Почти 90 % от Черно море е слой сероводород. То е най-големият безкислороден воден басейн на света, но това не пречи в него да има разнообразие от видове. От реките идват много хранителни вещества, а покрай сероводорода има бактерии, които нямат нужда от кислород и слънце. Ако имат нужда от храна и енергия, те си ги произвеждат сами!
Това е много ценно за учените, които искат да изследват началото на историята. За тях Черно море е нещо като “естествена лаборатория". В него може да се проучи как се е зародил животът на Земята - а защо не и на други планети?”
Не е лесно да станеш хидробиолог. Трябва да познаваш животните в морето, но освен това да знаеш много за морските течения, за вълните, за температурата, за видовете пясъци и скали... Значи трябва да учиш биология, физика, геология...
Нужно е и да пишеш добре и да говориш други езици. За откриването на древния кораб беше събран екип учени от различни страни!
А ти обичаш ли морето? Можеш да направиш нещо за него още сега. Можеш например да последваш Младите посланици на Черно море във Фейсбук, Туитър и Инстаграм за интересни факти за морето, новини, открития и интересни проекти.
Много е хубава.Научих за хидробиолозите.