Австралия е много красива, но крие какви ли не опасности. Освен акули, които посещават красивите плажове, там живеят над 60 вида отровни животни. Дори безобидни видове като рибите и морските охлюви имат смъртоносни австралийски братовчеди. Начело на тази опасна класация са змиите. В Австралия живеят 20 от 25-те най-отровни змии в света. Всъщност най-отровните 11 вида от тях са всички в Австралия. Какво прекрасно място за почивка!
Змийски сезон
В Южното полукълбо сезоните са обърнати. Октомври е късна пролет и лятото тепърва предстои. Змиите обичат топлината и затова този период е известен и като “сезона на змиите”. Това не означава, че няма змии през останалото време, а че през този сезон стават още повече.
В България сме късметлии: има само 5-6 отровни вида змии и те са предимно сред природата. Проблемът в Австралия е, че отровните видове често пълзят необезпокоявани дори в големи градове като Сидни и Бризбън.
Тази година млада двойка в Сидни дори намерила бебе змия в плика с маруля! Извадили са късмет и са я видели навреме. Оказало се, че е бледоглава змия: рядък и особено отровен вид. Ако имаш нужда от доказателство колко са смели австралийците - според вестник „Гардиън“ след това все пак са изяли салатата.
Не всички са такива късметлии. В Австралия има около 3000 регистрирани ухапвания от змия всяка година. Благодарение на спешната медицинска помощ и антиотрова смъртните случаи обикновено са 3 до 5. Въпреки славата на опасно място това всъщност е много по-добре от други държави. Според проф. Брайън Фрай от Университета в Куинсланд, в Индия от ухапване от змия умират плашещият брой от около 50 хиляди души годишно.
Истинско нашествие
През последните години броят на змиите в градовете нараства. Все повече градове се разширяват към територии, които доскоро не са били заселени. Климатът също води до цикъл от благоприятни условия за размножаването на змии.
Огромните пожари и сушата от последните години изведнъж бяха заменени от поройни дъждове през 2020-а. Дъждовете са добра новина за фермерите. Земята е по-плодородна, растенията се развиват добре.
Но има и отрицателни последици. Повече храна на полето означава и повече полски мишки. Положението с мишките през 2021-ва е толкова лошо, че във видеоклипове на фермери мишките изглеждат като сива пелена, която плътно е покрила земята. За съжаление, мишките са любимо лакомство за змиите.
Дъждовете водят до плодородие. Плодородието до мишки. Мишките - до нашествие от змии.
Професия “ловец на змии”
Змиите не ядат хора: нападат само ако се чувстват застрашени. Зъбите и отровата са единствената им защита понеже нямат крайници, нокти и друг начин да се пазят. Затова не бива да се опитваме да ги уловим сами.
Когато намерят змия, австралийците звънят на специалисти. Твърде опасно е да се пипат змии, а и някои са защитени. Глобата за убийство на такъв вид може да достигне 10 хиляди долара!
Професионалистите предпазват хората и знаят как да съхранят змиите. Терминът, който използват, е “релокация на фауната”. Казано простичко - преместване на животното.
Допреди 10 години е имало само ентусиасти и доброволци. Днес вече е платена професия.