Запомняме по-лесно и за по-дълго нещата, които са ни интересни. За разлика от обучението на живо, имаш много свобода и гъвкавост как да подходиш онлайн. Ани от 12. клас преди време разказа как да учиш по-лесно от вкъщи. Днес ще допълним това с още полезна информация. Не се оставяй на течението: избери източниците, които ще ти бъдат от истинска полза!
Тази пуста мотивация!
Мотивацията е много хубаво нещо, но невинаги идва сама. Трикът е да намериш нещата, които работят добре за теб, и да ги използваш. Ако темата на урока е интересна, но учебникът не: потърси информация от друго място, само се увери, че източникът е надежден!
Математика, наука и история на достъпен език? Възможно е!
- Кан Академия на български (виж повече тук). Кан Академия помагат на малки и големи да разберат сложни теми на достъпен език. Сайтът им е малко объркващ, но затова сме тук да ти помогнем.
В най-долния десен край е това, което ти трябва: всички курсове имат много подтеми, пълни с тестове и кратки обяснителни клипове.
- YouTube каналът на „Музейко“ (виж повече тук). Ако не можеш да посетиш „Музейко“ на живо, направи тур от хола си! Научи какво е спелеология, как изригват вулканите и кой… мете трохите в Космоса!
- Любопитни клипове по история и география в Academiko (виж повече тук).
- Бъди хакер: включи скритите български субтитри в супер интересните клипове на TED ED (виж повече тук)! Избери зъбчатото колело в долния десен край на видеото, натисни Subtitles/CC и избери български като на картинката(виж повече клипове тук)!
Научи език или го усъвършенствай!
Не учим езици, за да изкарваме оценки, а за да общуваме! Ключово е не наизустяването на правила, а изграждането на усет за чуждия език с много слушане, четене, желание и постоянство.
- Дуолинго предлага уроци по 19 езика: от английски до японски. Изглежда като игра (и ползва неща като точки, медали и забавни рисунки), но всъщност е внимателно замислен. Създателите му знаят от изследвания за паметта и ученето на езици колко важни са повторението, многото примери и стимулирането всеки ден по малко да надграждаш умения. Ако нямаш телефон, можеш да го ползваш и на компютъра (виж тук)! Аз лично не мога да си легна вечер без да мина поне едно ниво. Вече 459 поредни дни!
- За по-напредналите с английския МОН има списък с полезни безплатни източници (виж повече тук). Много полезно е и четенето на книги в оригинал. Аудиокнигите също са страхотна тренировка за слушане на езика и правилно произношение (виж безплатни детски книги на различни езици тук).
Обичаш изкуство?
За съжаление, много от най-интересните източници не са достъпни на български. Но пък са чудесен повод за упражение 2-в-1 (изкуство и език).- Гугъл не е просто търсачка! Сайтът за култура и изкуство на Гугъл е бездънен източник на вълнуващо изкуство и забавления. Научи за историята на изкуството като качиш снимка на кучето си и сайтът ще покаже на коя известна картина напомня! (виж повече тук).
- Експериментирай със създаването на музика с този страхотен сайт (повече тук)!
Научи се да създаваш неща!
- Научи се да програмираш и да "човъркаш" интересни проблеми с Tynker (повече тук)!
- Или обучи невронна мрежа докато си рисуваш тук.
- Предпочиташ да създаваш неща с ръцете си? Още по-добре! (повече тук)!