Камила Валиева е само на 15, но е първата състезателка, приземила успешно четворен скок на олимпийски игри. За съжаление, редица проблеми помрачиха триумфа ѝ. Какво имат предвид възрастните под “допинг”? Какви важни въпроси за децата в спорта повдигна този случай?
Какво е позволено и какво не е?
Има три ключови фактора за звездно спортно представяне.
1. Първото, разбира се, са тренировките и добрата подготовка. Всички олимпийци тренират много сериозно. Но добрите треньори знаят, че изследванията показват нужда от качествена почика. Неправилно планирани тренировки над нормалните часове само увеличават шанса за бъдещи травми.
2. Физически предимства. Има неща, които помагат по рождение в определени спортове. Височина от 1.90 м е предимство за баскетбол и волейбол, но пречка за състезания с коне или бобслей, където са нужни ниско тегло и ръст.
3. Издръжливост (психическа и физическа). На елитно ниво всички са добри физически. Решаващо става умението да се фокусираш, да останеш мотивиран/а и уверен/а в способностите си и да се учиш от грешките.
Допингът изкуствено помага с едно или повече от тези неща. "Допинг” означава взимане на лекарства (или добавки), които подобряват представянето. Няма проблем да се пие аспирин или парацетамол. Те помагат за болка, но не ни правят по-добри. Но има и лекарства, които помагат на спортистите да тренират по-дълго, отклкото биха издържали. Или изкуствено развиват мускули, временна сила, енергия и психическа издръжливост.
Така се появява нечестно предимство отвъд труд и умения. Не е спортсменско. Не е етично.
Представи си, че си на състезание. След всичките ти усилия на финала те бие дете, което е взело вълшебни витамини. Как ще се почувстваш? Честно ли ще бъде, ако без витамините е имало шанс ти да победиш?
Никой не се съмнява, че Камила е талантлива! Но е взимала триметазидин. Заплетено име за забранено за състезатели лекарство. Когато се използва лекарство, не можем да преценим колко от силата и издръжливостта са на спортиста и колко - допълнителна помощ.
Кой е отговорен?
Камила е на 15 и по закон е дете. Според правилата отговорност за допинга носят възрастните, които ѝ дават насоки. Тоест нейната треньорка Етери Тутберидзе.
Победа “на всяка цена”?
Отбор Тутберидзе печели всички златни медали последните години. Но на каква цена? Eвгения Медведева се пързаля с пукната кост. Повече от 4 състезателки имат тежки гръбначни травми и спират да се пързалят. Нямат устойчива техника: скоковете се получват, като са малки заради ниско тегло и малко тяло. След пубертета повечето имат прооблеми с хранителни разстройства и сериозни травми от техниката на скачане.
Медали срещу дълга спортна кариера?
Катерина Вит и Мишел Куан се състезават дълги години. Те са легенди, защото развиват спорта и себе си. За много треньори е важна отговорността да превърнат децата в спортисти с кариера. Тутберидзе нарича момичетата си “продукт”. Целта са бързи медали, дори след това те изцяло да напуснат спорта.
Натискът прави шампиони?
Светът осъди натиска на треньорката след паданията на Камила на финала. Но за някои хора само така се ставало шампион. Всъщност това не е вярно. За дълги успешни кариери са нужни труд и взискателност, но и взаимно уважение между треньор и състезател.