В Месопотамия например (това е област в днешния Близък изток, разположена между реките Тигър и Ефрат) посрещали Нова година през пролетта. Празникът чествал събуждането на природата за нов живот и продължавал цели 11 дни. Хората играели спектактъл за възникването на Вселената и раздавали плесници на собствения си цар. Няма шега!
В един от дните на празника царят влизал в храма и отправял молитва към статуята на бога на държавността Мардук. Казвал му, че е бил добър цар, че се е грижил за народа си и не е забравял боговете. Тогава жрецът (така се наричал свещеникът в тази древна култура) удрял плесница на царя с все сила. Ако царят заплачел, значи следващата година ще е добра. Ако не - предстояли беди. Другият вариант бил да му дърпа ушите.
Имай предвид, че Месопотамия съществувала хиляди години и традициите ѝ също се променяли.
Друга древна цивилизация, която съществувала около река, била египетската. Река Нил е разположена в Североизточна Африка и за египтяните тя била символ на живота. Тъкмо около нея те строяли градове и пътища и изградили цялата си цивилизация. Новата година за египтяните настъпвала, когато Нил бил пълноводен. Те чествали това, като пускали статуи на боговете, които почитали, да пътуват в лодки по течението на реката в продължение на месец. След плаването боговете били връщани вкъщи.
Освен това по това време река Нил ставала по-пълноводна и се разливала по бреговете си. Хората смятали водата в Нил за свещена. Те загребвали от нея в специални съдове. Тоест “светената вода”, за която знаем от християнството, е съществувала като идея от преди това.
Историите, разказани в тази статия, са от Детската енциклопедия “Коледа и Нова година” на издателство “Пан”.
Интересна статия.
Много е хубава тази статия! Много е смешно, че в Месопотамия биели плесници на царя и вярвали, че ако той заплачел, щяла да бъде добра годината! В това никаква логика! ????
Научих нови неща за празнуването на Нова година