Те обитават най-северните части на Норвегия, Швеция и Финландия, а също и на Колския полуостров в Русия. Особено важна роля в живота им някога играели северните елени, които им осигурявали храна, облекло и дори им служели като средство за придвижване. 6 февруари е обявен за Национален ден на саамите в Норвегия и тогава започва Седмицата на саамите в Тромсьо, която е наситена с богата културна програма и традиционно завършва с веселото и вълнуващо надбягване със северни елени по главната улица на града.
Състезанията се провеждат от дълги години и за тях пристигат скиори от цяла Северна Европа. А какво всъщност представляват? Еленът тича стремглаво напред и дърпа скиора, който го направлява с поводи, подобно на кон. Участват най-едрите и силни мъжки животни, които достигат скорост от 55-60 километра в час. Най-добрите състезателни елени са набити, с яки крака, а също така и с големи носове – колкото по-голям е носът, толкова повече въздух успява да поеме.
За хората също има изисквания – и те се нуждаят от здрави крака, а трябва и да са много умели скиори. Задължително трябва да тежат над 60 кг, затова някои от жените, които се състезават наравно с мъжете, носят специални якета с оловни тежести, за да достигнат необходимото тегло.
Заради пандемията от коронавирус надбягването в Тромсьо не се беше провеждало от 2019 г. насам. Този месец обаче организаторите не позволиха да ги спре дори необичайно топлото време и донесоха сняг от специални ледени складове, за да може събитието да се състои. Победител стана Микел Айра с елена Виелгут, който взе разстоянието от 201 метра за 17 секунди – по-бързо от световния рекорд на Юсеин Болт от Световното първенство по лека атлетика. След вълнението от състезанието публиката имаше възможност да отиде на специалния пазар, където да си купи красиви саамски дрехи или да опита традиционна храна.
А ако човек пропусне Седмицата на саамите в Норвегия, винаги има възможност да посети някое от множеството надбягвания със северни елени във Финландия. Например върху замръзналото езеро Инари или пък в Рованиеми, града на Дядо Коледа.
Интересна статия.
Интересно
Исками се да присъствам на състезанието с северни елени