Защо се случва така?
Колко често се случва?
Какво можем да направим, за да попречим на тези трагедии?
Нека се опитаме да отговорим на тези въпроси поред.
Защо се случва така? Защо хората проявяват агресия едни към други?
Причините са различни, но по принцип хората не се раждат научени да решават конфликтите си по друг начин. Погледнете бебетата в пясъчника. Минава време, докато родителите им ги научат да не си дърпат взаимно играчките и да не се удрят. Повечето хора овладяват правилата на обществото. Но някои не ги спазват - било защото са избрали да ги престъпят (оттам идва думата "престъпници"), било защото са изгубили контрол върху себе си (тоест са психично болни). И в двата случая има последствия, които са свързани с това колко сериозна е агресията.Например едно е да се ядосаш и да скъсаш нечия тетрадка, друго е да нараниш човек.
Колко често се случват такива инциденти със стрелба?
По принцип рядко. Помисли: иначе нямаше да го дават по новините, нали?Поначало по новините дават неща, които са по някакъв начин необичайни. Няма да чуеш "слънцето изгря" не защото това не е важно, а защото се случва всеки ден. По същия начин инцидент като стрелбата в училище в Сърбия е нещо много необичайно. Особено пък в Европа, където по принцип огнестрелните оръжия не са толкова разпространени.
Разбира се, други видове криминални случаи има, но те като цяло по-скоро обхващат хора, които вече са били в някакъв конфликт помежду си.
Какво можем да направим, за да попречим на подобни прояви на агресия?
По принцип най-важните неща трябва да ги свършат онези, които управляват дадена страна.Например у нас има закони, според които повечето хора нямат право да имат огнестрелно оръжие. Значи трябва да се следи тези закони да се спазват добре. Ако малко хора имат пистолет, рядко ще се случи някой да го използва, нали?
Друго нещо, което е важно да се направи, е по принцип да се работи срещу агресията. Да се учат хората на различни начини за решаване на конфликтите. Вие имате в училище часове по "гражданско образование".
Това би могло да се случва чудесно именно в тях.
Възможно е в твоя клас вече да се работи по въпроса - но ако това още не е станало, бихте могли със съучениците ти да го предложите на класния ръководител.
Ако имате училищен психолог (стискам палци да имате), той или тя също биха могли да помогнат - например като разкажат в час за различни техники за решаване на конфликти. Те ще са полезни не само в училище!
Интересна статия.