Ама защо? Да не би пак да сменят правителството? Не, то все така си управлява, макар и да среща трудности.
Да не би тогава да сменяме президента? Не, до изборите за президент има точно 3 години.
В края на октомври са местните избори. Което означава, че хората избират кой да ги представлява в управлението на техния град или село.
Както знаеш, за правилата в цяла България, които наричаме закони, се грижи парламентът. Но всеки град си има и местен парламент. Той се нарича общински съвет. Хората в него определят правилата, по които се живее в града. До колко часа може да се вдига шум в ресторантите? Колко е глобата, ако не почистиш акото на кучето си на улицата? Къде се изхвърлят опасните отпадъци?
Знаеш още и че министър-председателят на България е начело на изпълнителната власт в страната. А тя отговаря за това как се прилагат законите в страната. Така и кметовете са лидерите на изпълнителната власт в своята община. И са отговорни за това да прилагат правилата на местно ниво и да пазят реда в своя град или село.
Въпреки че кметовете обикновено са лицето на града или селото, те не управляват сами. Имат си заместници, които отговарят за определени теми. Например за транспорт, за туризъм или за култура. А също така има и кметове на райони, тоест на отделните квартали. Те пък са отговорни за това, което се случва на територията на техния квартал.
Местната власт е не по-малко важна от централната. Това, което прави (или не прави), се отразява пряко върху твоя всекидневен живот. (Как точно - ще ти разкажем следващия път.)
Местната и централната власт работят заедно, за да решават по-големи проблеми. Например когато се случиха наводненията по Черноморието. Тогава правителството и армията трябваше да се свържат с кметовете на морските градчета, за да знаят как бързо и ефективно местните хора да се справят с бедствието.
Как се гласува на местни избори
За да можеш да избереш кмет на Плевен, Габрово или Велико Търново, трябва да си навършил 18 години и на личната ти карта да пише, че живееш в този град. И да си живял там през последните шест месеца.
Така, за разлика от изборите за парламент и правителство, българите, които живеят в чужбина постоянно и не са били регистрирани като живеещи в града през последните шест месеца, нямат право да гласуват за кмет и местен парламент.
Право да избират свой кмет имат живеещите в градове и села с над 100 души население. Малките селца, в които живеят само по няколко души, не избират сами своя кмет. Той се посочва от кмета на по-голямото близко населено място.
Интересна статия.
Защо някои не се грижат за града или селото си? Та те имат толкова много.
Мама и татко ще гласуват
според мен е много важно да има местни избори