Израел
Продължава отговорът на Израел срещу въоръжената ислямска терористична групировка „Хамас“. „Хамас“ управлява населена с палестинци територия, наречена Ивицата Газа.
Ивицата Газа е дълга около 40 км. От едната ѝ страна е Средиземно море, а от другата е заобиколена отвсякъде от държавата Израел. Между израелци и палестинци има напрежение, което продължава десетки години. Често то включва терористични атаки и ответни удари. Между двете територии е издигната бетонна стена.
На 7 октомври "Хамас" нападна Израел. Първо, изстреля ракети от територията на Газа, като разруши много домове. Второ, имаше нападения по море. И трето, взриви част от стената. Терористи от "Хамас" нахлуха в Израел, избиха и отвлякоха стотици мирни граждани.
В отговор израелското правителство атакува Газа с ракети, които пък причиниха смъртта на много обикновени палестински граждани. Освен това то отряза снабдяването на Газа с ток и вода.
В момента Израел се подготвя да изпрати сухопътни войски в Газа. Това означава още по-тежък етап във военните действия.
Австралия
В Австралия имаше референдум дали да се дадат специални права на най-старото население на континента, аборигените.
"Референдум" е, когато някое важно решение не се взема от правителството, нито от парламента, нито от президента, а от целия народ.
Е, по-точно от всички пълнолетни граждани. Вместо да гласуват за представители, които да решат вместо тях, хората гласуват директно за своето решение.
Някога цяла Австралия била населена с аборигени. Когато европейците дошли в хода на Великите географски открития, те постепенно изтласкали аборигените и взели земите им. Племенният начин на живот на аборигените им пречел да защитят правата си. Днес от тях са останали много малко и те са често изтласкани в долните слоеве на обществото.
Референдумът беше опит да се поправи това. Засега обаче повечето австралийци смятат, че не е редно да се дават повече права на една група хора. Други пък мислят, че предвидените мерки няма да бъдат полезни.
Въпреки провала на референдума обаче неговите поддръжници смятат, че нищо не е изгубено. Те ще продължат да търсят начини да защитят правата на коренното население.
Бразилия
Нивото на река Амазонка спадна драстично. Това означава, че на места най-пълноводната река в света е почти пресъхнала. Това се дължи на климатичните промени и по-специално на малкото дъждове. Много лодки са заседнали, рибата умира. Ниските нива на река Амазонка са заплаха за 30 милиона души, които живеят около нея.
Китай
Китайските учени са разработили "гъба" от нишесте и желатин, която може да попива пластмасови наночастици и да им попречат да замърсяват океаните. Те са леки като перце и могат да улавят частици, големи само един микрон (микронът се получава, като разделим един метър на един милион части). Тези гъби вече се използват от хората по различни начини, но учените искали да видят дали е възможно да бъдат полезни и за моретата и океаните. Оказало се, че наистина помагат!
Интересна статия.