Оказало се, че предишната вечер някой е забравил да заключи вратата. Когато директорката на библиотеката дотичала да види какво става, заварила вътре също толкова читатели, колкото във всеки друг ден. Някои просто си седели на удобните кресла и четели вестник. Други ползвали компютрите, а в детския отдел било пълно със семейства. Изглежда, никой от тях не бил разбрал, че библиотеката всъщност не работи.
Оказало се, че в този ден са я посетили 446 души, а 245 книги са били взети за вкъщи – читателите най-добросъвестно използвали компютърната система, за да ги регистрират. Директорката разказва, че нищо не било повредено, изцапано, надраскано или откраднато. В празната библиотека хората се държали по същия начин, по който се държат, когато около тях има служители.
Всъщност това уважително отношение на шведите не е изненадващо. В страната им библиотеките са на особена почит и почти няма човек, който да не ги посещава редовно – от най-малките до най-старите. Но и библиотеките се грижат добре за читателите си. В тази в Гьотеборг например има безплатни уроци по компютърна грамотност и дори по чужди езици. За болните хора, които не могат да отидат лично, също е помислено – библиотеката съвсем безплатно им изпраща каквито книги пожелаят. На всеки шест седмици при тях идва служител с две пълни чанти с книги, оставя им ги и прибира вече прочетените. И винаги постоява малко при тях, за да си поприказват.
Най-добре обаче библиотеките в Швеция се грижат за децата. В Гьотеборг всяка седмица идват професионални актьори, които четат различни приказки или любими детски книжки. Има също танци за бебета, песни за най-малките, а много дни в седмицата доброволци помагат на ученици да си напишат домашните. Всеки четвъртък пък деца между 7 и 12 години са добре дошли просто да поседят заедно, да пият чай с кифлички, да си говорят за книги, а и за каквото друго им се иска. Страхотно, нали?
Интересна статия.
Много ми стана интересно като чух как всички са чели книги спокойно.