Ало, баба ти е пред операция!
Представи си, че ти звънят по телефона. Мобилен или домашен: какъвто имаш. Търсят те по име и казват, че баба ти е в болница. Пулсът ти скача и си много притеснен(а). В състояние на стрес мозъкът няма време да обмисля внимателно. А и обичаш баба и нямаш време за странични неща, когато има нужда от помощ!.Мама и тате ги няма и гласът по телефона твърди, че положението е спешно. Не могат да оперират, без да се плати специална такса. Лекарите ще минат до половин час, ако знаеш къде са спестяванията на вашите, можеш да ги дадеш веднага!
Тези неща не се случват с деца. Но често се случват в обратния ред: звънят на баби и дядовци за спешен проблем с внуците. И за съжаление, много хора губят спестяванията си, мислейки, че помагат на любим човек.
Кой се хваща на тези измами и защо?
Много хора се чудят “Що за наивен човек би повярвал?”. За съжаление, изследвания на измамниците и техните жертви по света показват, че може да се случи на всеки. Някои измами са твърде очевидни и има нескопосани измамници. Но други са толкова убедителни, че жертвата дори не подозира. Даже има случаи на измамени измамници! Тоест излъгали са ги, макар и те самите да знаят как да лъжат от собствен опит.
Помниш ли, че важен момент в измамата е нещастен случай с любим човек? И трябва да се действа бързо? Това не е случайно. Когато действаме в отговор на силни емоции и с краен срок, мозъкът работи на автопилот. Няма време и енергия за внимателно премисляне и логика. Така хората правят грешки, които никога не биха допуснали на спокойствие.
Интелигентността няма значение, ако мислим, че близките ни са в опасност. Човешка реакция е първо да се притечеш на помощ и след това да питаш. Затова не трябва да обвиняваме жертвите, че са наивни. Проблемът не е тяхната доброта, а в наглостта на измамниците.
Модерни похвати
Освен класически обаждания много нови измами стават с фалшиви сайтове.
Хората получават SMS за пропуснат колет или опит да влязат в профила им. Трябва само да отворят линка, за да поправят грешката. Преди да разберат, са отворили линк към вирус. Или са си дали паролата във фалшив сайт!
Как да се предпазим?
- Много измами работят само ако са изненада. Ако знаем за най-новите номера, по-бързо ще ги разпознаем!
- Винаги може (и трябва) да искаме документи и информация от хора, които искат пари или лична информация. Две имена? Служебен номер и карта? Номер на болницата или полицейския офис? Може ли да изчакат, докато наберем баба/мама/”болния” човек на другата линия?
- Не бива да отваряме линкове от SMS и подозрителни мейли. Винаги може да си влезем в профила по нормалния начин и от там да проверим за съобщенията, които се очаква да имаме.
Понякога от скука някои хора търсят да излъжат непознат по телефона. Това е окей само с видими, забавни и безобидни лъжи. Като “Госпожо Иванова, жирафът Ви пристигна, ще помогнете ли да го изкараме от асансьора?”.
Но когато някой има полза от измамата, нещата стават сериозни.
Затова е може би добре да предупредиш и възрастните си близки какво трябва да правят в такива случаи.
Полезна статия.
Това е много поучително
статията е супер.
Да не се доверяваме на всеки и да си мислим че другите постъпват като нас.
СУПЕР!!!!!!!!!!!!