Вече ти разказахме за Лунната година във Виетнам. Китай, както и Тайван, Корея, Япония и др. са азиатски страни, в които годината традиционно не започва на същата дата като при нас. Освен това има особено отброяване на годината. Всяка година е посветена на едно от 12 животни, които сякаш предават своя дух на идващите дни. Тази година например ще бъде година на дракона.
В Китай Лунната нова година се чества в продължение на две седмици. Тържествата завършват именно сега, с празника на фенерите. Освен традиционното палене на фенери те включват светлинни спектакли, нощни пазари, танци и музика. Както сигурно помниш от филмчето "Мулан", може да има голям хартиен дракон, който да участва в шествието по улицата. Към него са прикрепени пръчки, с чиято помощ носачите могат да го движат.
Откъде идва този празник?
Не е съвсем сигурно. Казват, че е на 2000 години. Някои го свързват със заповедта на един император, който видял паленето на фенерите от будистки монаси. Други пък смятат, че е свързан с това, че в края на зимата денят започва да нараства (сигурно забелязваш, че вече не става тъмно в 5 следобед!). Според трети било свързано с почит към бога на небесата, който бил много силен и разполагал с цели 16 дракона! Освен това можел да причинява суша, болести и какво ли не още. Как да не ти се прииска да го умилостивиш!Искаш ли да се разходим заедно под празничните фенери? Макар и през екрана на компютъра или телефона.
Готина статия.
Интересно.