Това е последният ден преди големия Великденски пост. Наскоро ви разказахме, че преди този пост в много католически страни има голям карнавал.
У нас също има различни забавни традиции - свързани с халва, с прескачане на огньове и т.н.
Има обаче и една традиция, която ни помага да "разпролетим" и ума си - да поискаме и да даваме прошка. "Вижте" реши да надникне зад психологическия смисъл на прошката. Не е нужно да си християнин, за да видиш ползите от нея!
Слабите никога не могат да простят, това е черта на силните, казва индийският борец за независимост Махатма Ганди. Интересна мисъл, но замислял(а) ли си се какво означава?
Колкото и добре да се отнасяме с другите (или те с нас), винаги може да се появи повод да се разсърдим. Може би брат ти, без да иска, е счупил любимата ти играчка. Или добра приятелка е забравила рождения ти ден. Или дори ти е казала нещо доста грубо. Понякога хората не съжаляват изобщо за лошото си държание. Друг път се чудят как да се извинят. Заслужава ли си да простим?
Прошката не е слабост
Както казва Махатма Ганди, прошката е за силни хора. Ако таиш гняв и не си уверен(а) в себе си, е трудно да простиш, защото не искаш да покажеш слабост. Хората, които прощават, често описват прошката като вид свобода. Спираш да се измъчваш със спомени за лошото и освобождаваш място в съзнанието си.Всички преживяваме както хубави, така и лоши неща. Няма как да променим какво се случва. Можем обаче сами да изберем как да реагираме.
Представи си спомените си като пълен с вещи таван. Тук са подредени спомените от лятото, тук - от рождения ти ден... Непростените неща са като кашони с вехтории. Някой ги е оставил по средата на стаята, без изобщо да ги искаме. Как? Ами идва и ти казва нещо обидно. Все едно е оставил думите си в паметта ти като грозен предмет. Прошката е начин да ги връчим обратно: “Ето, това са твои неща: аз избирам да не ми пречат да подредя моя таван както си искам”.
Обективни ползи
Умението да простим е проява на мъдрост и зрялост. В много притчи и книги се разказва колко трудно и благородно е това. Учените обичат такива интересни идеи, но и винаги имат едно наум. Не всяка интересна идея се оказва вярна. Затова проверяват с умно измислени изследвания дали нещо отговаря на истината.Какво показват изследванията върху хората, които прощават на другите? Показват, че прошката наистина има положителен ефект. Хората, които не прощават, е по-вероятно да страдат от депресия и силен гняв. Дори имат повече проблеми с имунната система (която помага на тялото да се бори с вируси, бактерии и токсини).Тези, които по-често прощават, са по-малко стресирани, отнасят се с повече емпатия и имат по-добро физическо и психично здраве.
Да дадем и да поискаме прошка
Не е лесно нито да дадеш, нито да поискаш прошка. Трябва да си доста смел(а), за да кажеш: “Сбърках, не се държах добре и сега го разбирам. Извинявай. Можеш ли да ми простиш?”.Важно е да си искрен(а) в извиненията. Няма смисъл просто да се кажат думи, които не мислиш.
Интересно. Слабите не могат да прощават - само силните.
Сетих се как с моето семейство скоро празнувахме Сирни заговезни. Поискахме си прошка и си говорихме за прощаването. С моя брат се хамкахме с халва и яйца.