В държавата Мианмар (преди се наричаше Бирма) в Югоизточна Азия живее една много странна рибка. Научното ѝ име е "данионела серебрум" Тя плува в потоците на планината Баго Йома и е изключително малка – дълга е само 1 сантиметър! И въпреки това звукът, който издава, има сила 140 децибела.
Ако ти е трудно да си представиш какво значи това, ето няколко примера за сравнение. Нормалният разговор между хора е със сила около 60 децибела. Рекордът за най-силен писък, издаден от човешко същество, е 129 децибела. Издала го е Джил Дрейк, помощник-учителка, през 2000 г. Най-силният шум, който някога се е чул на планетата Земя, вероятно е този при изригването на вулкана Кракатау през 1883 г. Казват, че на самия остров, където се е намирал вулканът, звукът е бил толкова невероятно мощен, че няма как да се измери. Но на разстояние над 150 километра той достигнал 170 децибела. А това е достатъчно, за да получи човек трайно увреждане на слуха.
Как тогава една микроскопична рибка може да бъде толкова шумна? За да разберат, учените сложили в аквариум групички от по три-четири екземпляра. След това снимали движението им със специални камери. Така видели, че рибките вдигат шум със своите плавателни мехури (това е орган при някои риби, който им позволява да остават на дадена дълбочина във водата, без да губят енергия, за да плуват). Специален мускул дърпа едно от ребрата на рибата, после го пуска рязко и то се удря в плавателния мехур. Това предизвиква силен барабанен звук. Само мъжките могат да го правят и всъщност тялото им е специално пригодено за това. Учените установили, че реброто, което участва в барабаненето, е по-голямо и по-здраво при мъжките, отколкото при женските.
Все още обаче не е сигурно защо всъщност го правят. Някои специалисти смятат, че така рибките се намират една друга в мътните води, в които живеят. А може би с него мъжките привличат женски или пък предупреждават съперниците си да не приближават. Други риби също издават подобен звук, но учените казват, че рибките "данионела" са „необикновено шумни“ за малкия си размер. Дори слоновете, които тръбят с хобот, достигат „само“ 125 децибела.
Гръмогласността не е единствената изненада, която крият тези рибки. Всъщност те са определени като отделен вид съвсем наскоро – чак през 2021 година. Дълго преди това обаче учените са ги изучавали заради друга тяхна особеност. Те са напълно прозрачни, което означава, че вътрешните им органи се виждат с просто око. Дори и мозъкът им, който е изключително малък. Обемът му е само 0,6 кубически милиметра, което го прави най-малкият мозък сред всички гръбначни животни.
Заради миниатюрния си размер, интересното поведение и прозрачността си рибките "данионела" са изключително важни за учените, които изследват мозъка. Кой знае – може би някой ден дори ние, хората, ще се лекуваме благодарение на знанието, което са ни разкрили тези рибки.
Много е интересна.
Много е интересна