Много обичаме да получаваме вашите въпроси във "Вижте". А сега ни е интересно да разберем какви новини имате да ни споделите!
Затова "Вижте" обявява конкурс за новини, написани от деца! Най-добрите са публикувани във "Вижте", а първите 5 получават и награда – книги от издателство "Точица".
Но всъщност най-хубавото е за нас – да научим интересните неща, които са ви направили впечатление.
Крайният срок е 1 юни!
Тук можете да видите кои са финалистите в конкурса.
Ето някои правила за писане на статия:
Напиши ни за нещо наистина ново, което се е случило скоро. Нещо, за което не всички знаят. Например за нещо, което се случва около теб. В твоя град, в твоя клас, в твоя дом. Може да е за нещо, което те интересува – за любимия ти филм, за любимата ти музика (някой нов албум например), за любимия ти спорт, любимото ти животно... Може да е просто интересен въпрос, който си задаваш – но си намерил отговора сам и той те е изненадал!
Може да е новина за възрастни (чудесно), но тогава я обясни като за деца!
Провери дали информацията ти е вярна. Например: от какъв източник я научи? Дали може да му се има доверие? Дали новината я има на повече от едно място?
Подреди новината така:
Първо (кратичко):
Защо новината може да е интересна за другите деца? (Напр. ако ще разказваш за живота на комарите, започни с това колко досадно е да те хапят и как трябва да опознаеш врага си.)
Второ (кратко и ясно):
Напиши най-важното. Ако се е случило нещо, какво е то? Ако ще разказваш за нещо (напр. за комара), дай някой важен факт още в началото! Например: огромните конски комари всъщност не хапят. Хранят се с плодов сок. Хапещите са малките!
Още в началото читателят трябва да разбере, че ти имаш ИНТЕРЕСНИ НЕЩА ЗА КАЗВАНЕ.
Трето:
Тук можеш да кажеш допълнителна интересна информация. Например: само женските комари смучат кръв. Защо? За да се хранят пълноценно, преди да снесат яйца. Също както бременните жени пият хранителни добавки!
Четвърто:
Ако имаш някакъв интересен източник за повече информация, можеш да го споделиш. Например с линк или да кажеш в коя книга можем да прочетем повече.
Пето:
Завърши с нещо, което отново да върне темата към уважаемия читател. Например можеш да го попиташ дали му е станало по-леко, като има научна информация за ухапалото го насекомо.
Шесто:
Можеш да дадеш полезен съвет. Например да притисне ухапаното от комар с обратната страна на затоплена лъжица (това разгражда белтъка на течността, която комарите впръскват... абе, помага).
Сега прочети новината. Всичко ли се разбира? Има ли нещо, което другите деца може да не разберат? Обясни го или сложи линк. А има ли нещо, което е излишно и може да се съкрати? Махни го. Можеш за по-сигурно да прочетеш новината на свой приятел - ей така, за проверка.
Провери всичко за грешки. Един истински журналист трябва да пише грамотно. Не прекалявай с дължината на изреченията. Използвай думи, чието значение знаеш със сигурност.
Сложи картинка. Можеш да нарисуваш, а можеш и да избереш от някоя страница със снимки, които нямат авторски права. Потърси например в unsplash, в pexels или в WikiCommons. Може, разбира се, да използваш снимка, направена от самия теб!