Сигурно познаваш хора, които вече са ваксинирани срещу ковид. Те със сигурност са възрастни. Децата все още не се ваксинират. Това е така, защото ваксините първо са били тествани на най-застрашените от ковид. Това са възрастните. Всяка нова ваксина трябва първо да се тества. Чак тогава може да се даде на пациентите. За тестването ще говорим малко по-късно. Нека първо видим как работят ваксините.
Всички знаем, че имунната ни система е като страж, който бди над здравето ни. Но понякога се случва вирус или зла бактерия да проникне в тялото ни. Тогава имунната система е в тревога. Между нея и нарушителя започва състезание. Тя го издирва, за да се пребори с него. Той пък се опитва да се скрие и да се укрепи. Затова използва различни трикове.
Понякога се случва злосторникът да е напълно непознат на имунната система. Тогава тя има нужда от повече време, за да разпознае новия нарушител и да измисли как да го победи. Това е все едно играеш на електронна игра и срещаш нов противник. Първо трябва да научиш ходовете му и къде са слабите му места, за да го победиш. Така подхожда и имунната система. Докато трае двубоят между нея и злосторника, ние често се чувстваме болни. Важно е тя да го победи, преди натрапникът да е навредил на тялото ни. Щом успее, ние оздравяваме.
За съжаление, COVID-19 не е познат на имунната ни система. Освен това е коварен и доста силен. Тя не успява да се пребори лесно с него. Как можем да ѝ помогнем? Отговорът е - с ваксина. Ваксината е помощник, който подсказва кои са слабите места на вируса. Така имунната ни система започва състезанието с вируса още преди той да се е появил, тренира на спокойствие и ако някой ден той наистина проникне в тялото ни, победата ѝ е в кърпа вързана.
Затова, когато някой открие ваксина, това е добра новина. Тя дава надежда на много хора. Но новите лекарства не се дават на болните веднага. Те първо се изпробват много внимателно. Причината е, че понякога имат “странични ефекти”. Така се наричат лошите влияния, които лекарствата могат да причинят на тялото ни. Например да си представим, че се появи хапче против хрема. Да, обаче от него ужасно започва да те боли корем. Тогава болката в корема е “страничен ефект”. Никой не би искал да пие такова хапче, ако причинява толкова неприятности. Затова учените първо изпробват внимателно дали ползите от лекарството са повече от вредите. За да разберат това, те дават лекарството първо на животни. Ако те оздравеят, дават лекарството и на хора. Първо на малка група доброволци, после на по-голяма. След това доброволците редовно ходят на прегледи. Лекарите измерват дали те вече са защитени от болестта.
Освен това също ги преглеждат и за странични ефекти. Много хора се притесняват от тях. Досега обаче такива са се появявали много рядко. Затова учените смятат ваксините срещу коронавируса за безвредни и мислят, че може да ги изпробват и за деца. Така и детската имунна система ще може да тренира.
Първите резултати от тестовете с деца излязоха през април. Ваксината на фирмата "Пфайзер" е била поставена на доброволци между 12 и 15 години. Резултатите са обнадеждаващи - ваксината действа толкова добре, колкото и при възрастните. Очакват се резултати и от другите фирми, които правят ваксини срещу коронавируса. Така че има надежда скоро да има ваксини за всички. Тогава вече няма да се притесняваме, че вирусът ще пътува между нас и ще помогнем на имунната си система.