Когато има земетресения или пък изригват вулкани, се получават вълни. Те не са като вълните в морето, а по-скоро като вълните, с помощта на които чуваме звуци. Наричат се "сеизмични вълни". Засичат се със специални инструменти. Точно това прави и мисията InSight на американската космическа агенция НАСА. До момента тя е засякла 1318 марсотресения. Въпросът е, че има два основни вида сеизмични вълни – обемни (които се движат по цели тела, като Земята) и повърхностни (които пътуват не по цялото тяло, а само по различни повърхности). Представи си топка сладолед с шоколадова обвивка. Обемните вълни засягат целия сладолед. Повърхностните - само обвивката.
Е, всички досегашни марсотресения бяха от първия вид!
А това последното е от втория.
Значи досегашните са били обемни, а последното е повърхностно. Хммм, интересно защо!
За да отговарят на този въпрос, учените от НАСА се обръщат към мисията MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), която от 2006 г. обикаля около Марс и изследва повърхността и атмосферата на планетата. С нейна помощ учените успяват да открият, че причината за наблюдаваните сеизмични вълни е... удар с метеорит! Космически камък с диаметър между 5 и 12 метра е ударил повърхността на Червената планета. В резултат се е образувала дупка, широка 150 метра (колкото едно и половина футболни игрища) и дълбочина от 21 метра – колкото жилищна сграда на 6 или 7 етажа! Това е един от най-големите кратери в Слънчевата система, чието образуване учените са успели да наблюдават. Разбира се, има и много по-големи кратери, но те са се образували много отдавна в миналото, още преди да има мисии до Марс.
Но истинската изненада настъпва, когато учените разглеждат снимките от разхвърляните отломки в резултат от сблъсъка. Оказва се, че ударът е разкрил големи количества воден лед. Наличието на лед в такава близост до екватора на планетата е неочаквано и изключително важно за бъдещите мисии с астронавти към Марс. Подобни ледени запаси биха могли да служат на астронавтите и да ги снабдяват с вода, вместо тя да бъде доставяна от Земята. Ето как ударът на метеорит с Марс може да се окаже крайъгълен камък за успеха на бъдеща пилотирана мисия до Червената планета!
Интересна статия.
Интересна статия
Научното откритие е много интересна.
Статията беше много интересна . Научих нови неща.
Тази статия беше много интересна! Научих за НОВО събитие както така и много други интересни неща!
Интересна статия.
Статията беше много интересна. Научих нови неща също и интересно събитие.