Малко известни личности се радват само на похвали и одобрение. Още по-малко в политиката. Там дори големите постижения могат да се използват за критика от тези, които не са съгласни с теб. Бившият премиер на Нова Зеландия Джасинда Ардърн знае това много добре. И въпреки това оставя зад себе си 5 години и половина, изпълнени с исторически моменти, в повечето от които тя излиза като победител.
Коя е Джасинда Ардърн?
Едва 37 години преди да стане министър-председател, Джасинда Ардърн се ражда в малко градче в Нова Зеландия. В много отношения е като всяко младо момиче там. Работи още като ученичка, включително в ресторант за бързо хранене. От друга страна, още оттогава си личи, че е бъдещ лидер. Става младши председател на училищното настоятелство и само на 17 вече работи като част от кампанията на народен представител от Ню Плимът.
Двадесет години по-късно става един от най-младите премиери на държавата. През това време е натрупала опит в политиката. И чувство за хумор. Това е важно качество. Новозеландците ценят земното и приветливо отношение. Дори на много сериозни позиции, не се гледа с добро око на хора, които не зачитат другите и си придават важност.
По собствена (неотъпкана) пътека
Освен симпатия е важно да печелим и уважение. Джасинда прави това, като показва, че има собствено виждане за ролята си на премиер. При първата си среща с кралицата на Великобритания (която тогава официално все още е монарх на Нова Зеландия), вместо обичайните дрехи на политик, Джасинда носи традиционно маорско наметало (каху хюрюхюрю). Това е голям знак на почит към коренното население на Нова Зеландия.
Същата година Джасинда се връща на работа само седмици след раждането на бебето си. Дори води тримесечната си дъщеря на събрание на Общността на обединените нации (ООН). Много жени за пръв път виждат някого на такава позиция да откаже да направи компромиси със семейството си. Дори за ООН!
Атентати, вулкани, пандемия
След тези стъпки на характер и самостоятелност идват истинските изпитания. През 2019 г. се случва най-тежкият терористичен атентат в историята на страната в град Крайстчърч. Вместо да се поддаде на страх и омраза, Джасинда казва, че няма дори да изрече името на убиеца. Отворен диалог оставя само със семействата на загиналите и оцелелите: “Те са (част от) нас. Насилникът не е и няма място в Нова Зеландия”. Моралната подкрепа от нейна страна и примерът отекват по целия свят. По същия начин - с уважение и емпатия - се справя и с друга трагедия през същата година: изригването на вулкана Факаари.
Година по-късно започва световна пандемия. От 2020 до 2022 г., докато светът преживява две тежки години, в Нова Зеландия не само почти няма жертви: болните са сведени до минимум. Това е благодарение на решението на Ардърн да работи с най-добрите учени в страната, когато създава плана си за реакция.
Защо сега?
Причините са сложни. Макар да има безспорни международни успехи, у дома Джасинда среща и доста трудности. Фермерите недоволстват от климатичните ограничения, а наемите са все по-непосилни. Политическите противници имат своите критики. Но пък и добри думи. Показателно е, че вместо с криза, оставката й се случи плавно, леко и със спокоен избор. Наследникът й е харесван, добре подготвен и любимец на съгражданите от предградието на Уелинтън, където е израснал. На добър час на Крис Хипкинс!
Интересна статия.