Виртуална и добавена реалност: каква е разликата?
Преди време ти разказахме какво е виртуална реалност. Макар имената им да са сходни, виртуалната (VR, virtual reality) e доста различна от добавената реалност (AR, augmented reality).
Виртуалната е изцяло изкуствена. Всичко обикновено е създадено с компютър и прилича на игра. Носиш специални очила, чрез които се чувстваш “вътре” в случващото се, заобиколен(а) от изкуствената реалност.
Добавената реалност, AR, смесва изкуствените изображения с истинския свят около теб. Виждаш ясно къде се намираш: просто има допълнителни слоеве. Невинаги са нужни очила. Ако си играл(а) на „Покемон“, вече имаш опит с AR. Насочваш камерата на телефона към празната пейка пред блока и изведнъж там е симпатичната муцуна на Пикачу! Това е добавена реалност.
Не просто външен вид: защо точно очила?
Очилата не са случаен избор за добавената и виртуалната реалност. С тях се “пренасяме” по-убедително в новата среда. За мозъка ни, ако нещо ни заобикаля от всички страни, то най-вероятно е истинско. Ако гледаме към екран на разстояние от очите, ние сме много по-малко увлечени. Знаем ясно, че това е видео, снимка или игра.
През очила мозъкът ни се заблуждава много по-лесно. Особено ако се движим и това, което виждаме, убедително се движи с нас. По тези причини очилата с добавена реалност са за предпочитане пред приложения и екрани.
Подходите са няколко:
- Нормални на вид очила, подобни на тези с диоптър. Те имат по-дебели рамки, за да поберат електрониката. Можеш да ги ползваш да управляваш компютъра си с поглед. Или да се обадиш на някого с вградения микродон и слушалки. Удобни са за работа, не просто забавление.
- Горните модели не са удобни за видео, снимки и четене на текст върху самите стъкла. Затова доста модели с добавена реалност са затъмнени като слънчеви очила.
- Третият подход са големите комплекти, подобни на маски за ски. Те често позволяват повече дейности. Новият модел на "Епъл Вижън Про" например може да прави снимки и видео в 3D. Дава ти и да ползваш жестове с ръце и пръсти, за да управляваш различни файлове, да сърфираш в интернет, да гледаш филми… Всичко необходимо за работа и забавление.
Въпросът е: нужни ли са тези очила?
За повечето хора отговорът остава: “По-скоро не”. Цените на такива очила са високи. "Вижън Про" струва космическите 3499 долара. Дори по-евтините модели правят само част от нещата, които можем да правим с телефона си. Това ги превръща в забавна играчка, но не и необходимост.
Има и доста възражения към моделите с камера. С телефон донякъде може да видим дали човек ни снима. С камера на очилата е трудно да се каже. Важно е да цениш личното си пространство. Снимането без позволение е намеса в него!
И все пак със сигурност AR има и своите приложения. Ако съм астронавт и поправям част от совалката извън кораба, бих се радвала указанията да са вътре във визьора ми, докато ръцете ми са заети!
Интересна статия.