Всъщност гледаме насекомо – красива пеперуда, която се среща от Португалия чак до Япония. Нарича се гълъбова опашка и като безброй други създания днес се намира в опасност заради човешката дейност.
Не е чудно, че много хора бъркат гълъбовата опашка с колибри. Тя е едра и има продълговато и доста дебеличко тяло – досущ като на птичка. Освен това дългото хоботче, с което пие цветен нектар, много прилича на човка на колибри. Най-голямата прилика идва от начина, по който лети. Пеперудата умее да лети и напред, и назад – също както и колибрито. А то е единственият вид птица, който го умее! Освен това, пак като при колибрито, крилцата на гълъбовата опашка се движат много, много бързо. Всъщност толкова бързо, че с просто око ги виждаме единствено като оранжево-розова мъглица. Точно затова от тези пеперуди се чува толкова силно бръмчене.
Бързото летене изисква много големи мускулни усилия. А тази усилена работа на мускулите загрява цялото тяло – температурата на гълъбовата опашка е над 45 градуса. За сравнение - температурата на здрав човек е само 36-37 градуса.
Тъкмо защото в Европа няма птици колибри (те живеят само в Северна и Южна Америка), всеки се радва да види в градината си гълъбова опашка. Много хора дори засаждат специални цветя, които смятат, че ще привлекат интересната пеперуда. Само че наскоро стана ясно, че това може да бъде изключително опасно за насекомото, дори смъртоносно.
Напоследък в България е много популярно цветето енотера, наричано също нощна иглика. То има красиви розови цветове, които явно изглеждат апетитни за пеперудите. За съжаление обаче, енотерата е скрит убиец. Тя е американско цвете и е пренесена изкуствено в Европа. Това означава, че се е развила да бъде опрашвана само от определени видове насекоми, които също като нея живеят на далечния континент. Ето защо цветовете ѝ не са пригодени за хоботчетата на европейските пеперуди. Гълъбовите опашки влизат в тях и изведнъж се оказват заклещени в капан. Не могат да излязат и бавно губят сили.
Има обаче много начини да им помогнем. Ако видим пеперуда в беда, трябва много внимателно да я измъкнем от цвета, като внимаваме да не я нараним. След това е добре да я оставим на безопасно място, където да възстанови силите си. Хубаво е да поставим и купичка с вода за пиене. За да не пострадат други пеперуди, можем да опънем над цветето тънка мрежа, през която да влиза слънчева светлина, но да не може да се вмъкне гълъбова опашка. Но най-сигурният начин да опазим местните животни е, като чисто и просто не внасяме видове от други континенти.
Интересна стая.
Трябва да пазим природата, птиците, животните, насекомите.
Много ми хареса статията, научих нови и интересни неща!
Много ми хареса. За първш път чувам за тази пеперуда.