Ако се доближиш и пъхнеш ръка под струята, ще откриеш, че водата е топла. Ммм! Тя извира така от земята. Точно в сърцето на София!
Всъщност това обяснява много неща. Например: защо София е точно тук?
Повечето градове в древността и Средновековието са или на морския бряг, или до някоя голяма река.
Защо? Ами защото най-лесният начин да докараш стоки е бил с кораб, така че водата да носи тежестта.
В София обаче големи реки няма. Нито по Владайската река, нито по Перловската може да дойде голям кораб с брашно, ядки, плодове, платове, кози и т.н. Освен това градът е възникнал от северната страна на планината Витоша. И все пак още от дълбока древност тук живеят хора, а по римско време е имало голям и процъфтяващ град.
Голяма загадка, а?
Отговорите са два. Първо, оттук е минавал много важен път, който свързвал Европа и Близкия изток. И второ.... топлата вода, която извира от земята!
Това са не един, а няколко извора - в центъра на града, в Банкя, в Горна баня, в Панчарево, в Княжево... разбира се, по онова време тези места не са се казвали така. Но хората са ги познавали и ценили.
Древните римляни обичали да се плацикат
Както сигурно знаеш, древните римляни УЖАСНО обичали топлата вода. Имали специални обществени бани, в които сменяли топли, горещи и студени басейни, разговаряли с приятели... и можели да прекарат там целия ден! В София останки от такава баня можеш да видиш в двора на президентството. Всъщност се виждат по-скоро останки от подовото отопление на банята - хипокауста. Да, да! Римляните са имали дори подово отопление. Как работи - можеш да видиш на подземния етаж на "Музейко".
По-богатите римляни пък си имали течаща вода вкъщи. Лукс! Под целия днешен булевард "Витоша" е минавал глинен водопровод. Днес можеш да видиш останки от него в музея на Ларгото. Представяш ли си - топла вода точно вкъщи, където подът е украсен с изящни мозайки. Обаче по едно време водопроводът се развалил. И това било голяма драма! Толкова голяма, че когато един сердикийски епископ успял да се пребори за успешния му ремонт, това постижение било увековечено с каменна колона.
Колоната също можеш да видиш в музея на Ларгото. Браво за поправения водопровод!
А какво станало по-нататък? Хммм... римска Сердика се превърнала в средновековния град Средец. И, разбира се, много неща се променили. Включително и умението на хората да се наслаждават на топлата вода.
Но за това ще ти разкажем във втора част на нашата история! До скоро!
Интересна статия.