И отдавна се говори какво трябва да се направи, за да се забавят те. Част от тази промяна е преходът към такова производство на енергия, което да щади природата.
Защо тогава това се случва толкова бавно и трудно?
Защото такива големи промени неизбежно ще накарат много хора да загубят прехраната си. Други - печалбите си. И двете групи протестират.
Протестират обаче и хората, които страдат от климатичните промени.
Какво значи "Зелен преход"?
Днес светът използва твърде много енергия. Тя често се произвежда от изкопаеми горива като въглища, газ и нефт. За да получим енергия от тях, трябва да ги изгорим. При това се отделят вредни газове, които замърсяват въздуха. Освен това при горенето климатът става все по-топъл. И това не е добре. Вече виждаме по света много повече бедствия. У нас също бури и дъждове причиниха наводнения и дадоха жертви това лято.
Европейският съюз се бори най-активно срещу замърсяването на природата. Всички страни включиха общ договор, наречен Зелен пакт. Европа се ангажира да бъде въглеродно неутрален континет до 2050 година.
Постигането на нулеви въглеродни емисии не означава напълно да се лишим от тях, а да намерим начини да се справим с тях по естествен начин чрез горите, почвите и океаните.
Всяка страна трябва да вземе мерки да намали производството на мръсна енергия.
Как Зеленият преход се случва в България?
В България досега голяма част от енергията идваше от изгаряне на въглища. Това замърсява природата изключително много. Затова България е сред държавите с най-мръсен въздух в Европа.Въглищата се използват за отопление и топла вода в някои от големите топлоелектрически централи (накратко - ТЕЦ-ове). Те осигуряват отоплението на цели градове (например парното на София). Проблемът е, че го правят по вреден за природата начин. Затова трябва да плащат толкова големи глоби, че няма да могат да работят повече.
Тези ТЕЦ-ове обаче са много големи предприятия.
В тях работят много хора. Когато топлоцентралата (ТЕЦ-ът) се закрие, работниците в него ще останат без работа. Без работа ще останат и миньорите, които досега са копали въглищата.
Без работа значи и без заплати.
Затова тези работници излязоха на протести. Те обвиняваха за ситуацията правителството и искаха да го свалят. Не успяха, но проблемът, който поставиха, е много сериозен.
Предлагаме ти да помислиш по аргументите ЗА и ПРОТИВ закриването на вредните производства и преминаването към природосъобразен начин за добиване на енергия.
Еколозите и граждани смятат, че централите трябва да спрат да замърсяват и да използват по-чисти източници на енергия. Те искат повече възможности хората да работят в индустрии, които не замърсяват околната среда. В момента започват да се използват възобновяеми източници на енергия, въвеждат се нови технологии, които хората още не познават. Зелената енергия може да се произвежда от всеки от нас. Това притеснява големите ТЕЦ, защото ще спрат да печелят. Те също имат интерес хората да са недоволни от прехода.
Граждани и еколози у нас започват да организират акции и протести за по-чист въздух. Активисти на една от най-големите екологични организации в света "Грийпийс" се изкачиха върху 50-метрова кула в ТЕЦ „Марица" 3 край Димитровград. Те се обявиха срещу замърсяването на въздуха в региона и нарушенията на въглищната централа. Граждани и екоактивисти протестираха в неделя срещу замърсяването на града.
В тези централи работят много хора. В продължение на две седмици тези работници протестираха, защото се притесняват, че ще загубят работата си. Хората във въглищните региони дълго време са лъгани от политиците, че централите ще продължат да работят. Това обаче няма да бъде така. Само държавната ТЕЦ Марица Изток 2 ще продължи работа, но ще произвежда малко енергия.
Ако хората бяха информирани по-рано, може би щяха да имат повече време да сменят професията си и да намерят друга работа.
Интересна статия.
Много ми стана неприятно като разбрах какво се случва.
МОИТЕ МИСЛИ СА ЧЕ В ДНЕШНО ВРЕМЕХОРАТА НЕ СЕ ЗАМИСЛЯТ ТЯХНАТА РАБОТА В ЗАВОДИТЕ И ТЕМ ПОДОБНИ КОЛКО МНОГО ЗАМЪРСЯВАТ ПРИРОДАТА ПО ТОЗИ НАЧИН .
много ми хареса