Тази година времето ни изненада, случиха се няколко запомнящи се събития - годината беше изключително топла и листата на голяма част от дърветата не окапаха, преживяхме силни валежи и урагани, някои части на страната станаха свидетели на смерч или торнадо.
Но учените не са категорични дали те се дължат на промените в климата, или са само временни прояви на времето. Тук трябва да отбележим, че когато говорим за изменението на времето и за изменението на климата, говорим за различни неща. Времето е състоянието на атмосферата във всеки отделен момент или кратък отрязък от време, а климатът описва типичните метеорологични условия в цял регион за много дълъг период от време.
Измамените листа
Тази есен у нас беше необичайно топла. През октомври още ставаше за плаж! По-високите температури обаче излъгаха листата. Заради топлината дърветата помислиха, че още е лято. Листата на много дървета не бяха окапали до края на ноември. После заваля сняг. Листата задържат повече сняг от голите клони. Повече сняг значи повече тежест. А по-голямата тежест може да счупи клоните. Точно това се случи. Натежалите със сняг клони се прекършиха и станаха опасни за хора и автомобили. А и преди всичко пострадаха самите дървета!Ако глобалното затопляне измести периода на охлаждане на листата, то ще намали възможността да се насладим на цялата палитра от красиви есенни цветове. При резки захлаждания листата просто измръзват все още зелени и опадат, без да се обагрят.
Торнадо в България
Знаеш ли какво е торнадо? Това е силен ураганен вятър, който се върти в кръг и може да отнесе цяла крава, покрив на къща и т.н. Може би помниш торнадото от "Магьосникът от Оз"? У нас не сме свикнали да говорим за това.
Свикнали сме, че торнадо има само в САЩ, и то в централната част на страната. Канзас, Дороти...
Но през ноември имаше не едно торнадо в Североизточна България. Най-засегнати бяха градчета и села между Разград и Силистра.
В Европа обикновено се наблюдават над 600 подобни. Тази година торнадо в Румъния успя да преобърне цял автобус. Другата дума за торнадо е "смерч". В Европа това явление по-често се нарича така, а в Северна Америка обикновено се казва "торнадо".
Ураганите се засилват
В началото на септември имаше голям ураган. Имаше проливни дъждове, буря и големи наводнения в района на Бургас. Двама души загинаха. Проливните дъждове наводниха хотели, туристи останаха блокирани. В Царево обявиха бедствено положение, а в Лозенец огромната водна маса повлече автомобили към морето.
Всички тези явления могат да бъдат опасни за хората. Затова е важно държавата да работи заедно с учените, за да знае предварително какво може да се случи. Така, както в Исландия учените предупредиха, че ще изригне вулкан, и хората се спасиха.
У нас бедствията показаха, че е нужна система за ранно предупреждение. Досега, за жалост, такава система нямаше. Сега се работи по нея. Вероятно ти или твои близки сте получили тестово съобщение на телефоните си. Може даже да сте се стреснали малко излишно!
По-добре е обаче да има такава система, отколкото хората да не знаят как да се предпазят. Нали?
Интересно.
Много интересна статия.