Равносметката за 2023 година
Миналата година беше гореща. В 77 държави бяха отчетени температурни рекорди. Това значи, че е било толкова горещо за толкова дълго време, колкото никога досега!Ти сигурно знаеш това - България също е в този списък. По този повод "Вижте" разговаря с еколога Симеон Матев. Той ни разказа, че у нас метеорологични наблюдения се правят от 140 години - и толкова топла година не е имало
По целия свят много хора са застрашени от затоллянето на климата. Една трета от световното население живее в страни, в които има температурни рекорди.
Защо става така?
1. По вина на хората
Различните производства, както и транспортът, отделят във въздуха два опасни газа. Те са въглероден диоксид и метан. Те са наречени "парникови газове", защото задържат топлината на планетата - както в парниците през зимата е по-топло, отколкото навън.Отдавна се говори, че хората трябва да намалят производството на тези газове. И държавите наистина вземат мерки, но те са явно недостатъчни. През миналата година се отчита рекордно високи нива на въглероден диоксид и метан - толкова високи не са били от 30-40 години насам.
2. По други причини
Океанските течения Ла Ниня и Ел Ниньо.Те се появяват в Южна Америка, южно от екватора. Ел Ниньо е топло течение и допринася за повишаване на температурата в океана. Ла Ниня е студено течение и води до намаляване на температурата във водата. Учените очакваха двете течения да се балансират и да няма температурни рекорди, но останаха изненадани.
Вулканът Хунга-Тонга
Хунга-Тонга изригна през 2022 година. Според учените това внесе в атмосферата безпрецедентно количество водна пара. Тя също допринесе за парниковия ефект.
Какво от това, че времето се затопля?
Симеон Матев уточни, че по-високите температури имат редица неблагоприятни ефекти върху здравето на хората.Когато тялото прегрее, човек може да получи топлинен удар.
Когато има горски пожари, димът може да увреди белите дробове.
А когато времето трайно стане топло и влажно, може да увеличи много броят на комарите, които пренасят болести.
Какво е новото нормално в България?
Затоплянето на климата променя представата ни какво е "нормално" време. Някога през зимата в България е имало дълбоки снегове. Дори преди 10 години е било нормално да навали поне 50 см сняг. Днес за децата, родени след 2000 г., е нещо нормално да няма сняг по Коледа. И снегът, дори когато падне, да е доста плитък.Какво трябва да се прави?
Най-напред - да не хабим природните ресурси. Те ще стават все по-редки и ценни. Да пестим енергията и водата. Трябва да мислим как да поливаме по-добре, за да могат растенията да оцеляват при по-високи температури. Или може би да използваме видове, които ще се растат по-добре в топлото? Възможно е през лятото да има повече градушки. Трябва да въведем технологии, които да ни помогнат да предпазим реколтата от тях. Добре е да ползваме и повече възобновяеми източници на енергия. Затова са нужни инвестиции и време от страна на държавата, посочи климатологът.
ТРЯБВА ДА ПАЗИМ ПРИРОДАТА!!!
Интересно.