Защо имаш нужда от защита ?
Също както във физическия свят, в интернет децата по-трудно могат да се предпазят сами. Те са там, за да се забавляват... и понякога се доверяват твърде много. Мислейки, че са в безопасност и всичко е игра, приемат опасни ТикТок предизвикателства. Залисани в красиви снимки и видео, започват да мразят външния си вид. Могат дори да станат жертва на онлайн тормоз. Или дори да бъдат застрашени в реалния живот... защото са забравили да не споделят лични неща с хора, които никога не си виждал(а) на живо!Но... не са ли длъжни ТикТок, Инстаграм, Х и Фейсбук да те пазят? Така, както възрастните отговарят за твоята безопасност, когато си на училище, на детски лагер, в детски център? Истината е, че засега те не могат да гарантират сигурността ти.
Тъй като социалните медии не се справят добре с контрола на всичко това, отделни държави и организации вече започват да взимат мерки.
Какво се случва в началото на тази година по света?
Заради всичко това (и някои дори още по-тежки проблеми) в развитите страни започват да търсят сметка на социалните медии за нещата, които допускат. В Съединените американски щати (САЩ) например законите се предлагат от събрание от хора, наречено Конгрес. Като обсъждат какво е важно за нови закони, те могат да поканят най-различни хора на т.нар. изслушвания. През януари там имаше изслушване на шефовете на най-големите социални медии и родители на деца, станали жертва на различни неща онлайн. Причината е нуждата от по-строги правила и контрол за защита на най-младите.В Европейския съюз (ЕС), от който е част и България, има нов закон в тази посока. От 17 февруари той вече важи за всички социални медии: независимо дали са европейски, или не. Заради това през февруари започна официално разследване на китайското приложение ТикТок. Според ЕС то не прави достатъчно да се увери, че го полазват само деца над 13 г. Разследва се и как дизайнът на приложението води до пристрастяване и оставане с часове там. Никак не е грантирано и доколко се пазят личните данни там: особено голям проблем, когато става дума за деца.
Важно е да се информираш по тези въпроси и да решаваш съзнателно каква информация (не) искаш да се събира за теб. Като дете имаш права и хората, които създават закони, в момента се борят да ги защитят по-добре онлайн. Обещаваме да те информираме за всичко ново по темата.
Интересна статия.
Трябва да се контролираме в социалните мрежи.
Много поучителна статия!
Аз нямам такива.
нямам такива
Нямам такива.