Днес ти учиш в клас, в който има и момчета, и момичета. И можеш да видиш с очите си дали старите предразсъдъци са верни.
Предразсъдък 1: Науката е за момчетата
Някога семействата, дори богатите, влагали пари да образоват... само синовете си. Идеята била, че на момичетата не им трябва образование - за тях родителите искали само да ги омъжат подходящо.С времето, за да оправдаят тази несправедливост (и да спрат момичетата, които ИСКАЛИ да учат), някои шарлатани почнали да твърдят, че женският мозък просто не е пригоден за наука!
Факт: И момичетата, и момчетата могат да са добри в науките. Зависи от това колко им е интересно, колко внимават в час, колко се упражняват допълнително... Това можеш да го провериш в следващия час по математика!
Може би това е само защото училищните науки са по-лесни? Друг път! Виж колко жени са спечелили най-голямото научно отличие в света, Нобеловите награди по физика, химия, медицина...
Предразсъдък 2: Момчетата не плачат
От хайдушките песни до рекламните пана във фитнес салоните навсякъде ни заобикалят образи на силни мъже. Те са смели, готови на риск, като че ли създадени за двубои, в които има победител и победен... Много рядко ще ги видиш да плачат или да споделят емоции като тъга, тревожност, страх, несигурност, съмнение...Понякога някои възрастни, като искат да утешат разплакано момче, правят това по глупав начин. Вместо да го питат какво има и да се опитат да поправят причината, те едва ли не му се карат: "Уж момче, пък плаче!".
Факт: Както виждаш в твоя клас, момчетата също могат да се тревожат (примерно какво ще е контролното). Мотат да се страхуват, че са направили грешка. Могат да са тъжни, например ако домашният им любимец е болен. Могат да изпитват несигурност, например ако родителите им се развеждат. И могат просто да поплачат, ако им дойде твърде много. Впрочем плаченето е начин, по който тялото лекува стреса, като "изпуска парата".
Предразсъдък 3: Момчетата са шумни, момичетата – тихи
Тук чуваме как казваш: Ама това е точно така! Действително в повечето класове като че ли учителите първо почват да се карат на момчетата - по презумпция те вдигат шум, те са счупили нещо, те са...Но помисли. Всички момчета във вашия клас ли са буйни - или има и такива с по-спокоен характер?
А всички момичета ли са тихи, или има такива, които обичат игри с движение и често забравят да намалят силата на гласа си?
Факт: Каквито и поведенчески разлики да открием между момичетата и момчетата, те са малко относителни. Никога не се отнасят за ВСИЧКИ момчета и ВСИЧКИ момичета. И това е нормално.
Защото иначе нямаше да бъдем свободни хора, нямаше да имаме свой характер, нали така?
Ето един физически пример: като ЦЯЛО мъжете са по-високи от жените. Но ОТДЕЛНИ момчета могат да бъдат по-ниски от ОТДЕЛНИ момичета, нали така? Същото се отнася за порасналите мъже и жени. Така че нека не забравяме, че обобщенията не са винаги много полезни.
Предразсъдък 4: Нормално е момчетата да са агресивни
Този предразсъдък е особено опасен, защото да извиняваш агресията с каквото и да било, не е окей.Когато някой се бие, а другите го оправдават с "момче, нормално е", те пропускат шанса да го научат, че насилието не е оправдано.
Впрочем същото се отнася за идеята, че е нормално момичета да интригантстват или да изолират някого. Не, не е нормално, лошо е.
Факт: Когато си сред съучениците си, не е никак лесно да направиш нещо, което се смята за нетипично. Затова представите какво е нормално и какво не е могат да звучат като закон. В законите обаче правилата важат за всички! Редно ли е да извиним някого в съда, защото мъжките или женските хормони го накарали да извърши престъпление?
Предразсъдък 5: Само момичетата се учат да домакинстват
Едно време, когато само мъжете са ходели на работа, жените са стояли вкъщи да домакинстват - да готвят, да чистят, да гледат децата. И затова от малки момичетата били учени как да правят тези неща, а момчетата - не. Днес обаче би било странно някой да не си оправи стаята само защото е момче! А да не се научиш да си правиш нещо вкусничко, си е истински пропуск.Факт: Да умееш да готвиш любимите си неща, означава, че няма да зависиш от никой друг, за да си ги хапнеш! Да не говорим колко хора можеш да впечатлиш. А чистотата и редът ще ти помогнат да се концентрираш, да поддържаш добро здраве... и просто да живееш уютно и приятно.
Никакви разлики ли няма между момчетата и момичетата?
Основната разлика е в това, че момчетата един ден могат да станат татковци, а момичетата - майки.Разбира се, и едните, и другите могат сами да решат дали искат деца, или не. И все пак, докато растат, техните тела ще се подготвят за такава възможност. Това няма обаче да доведе до някакви радикални разлики - както знаеш, майките и бащите не живеят на отделни планети и между тях има много повече общи неща, отколкото различия! Например обичта им към теб.
Какво пречат стереотипите?
На първо място, пречат на самия човек.Ако искаш да учиш и да имаш интересна професия, но не ти разрешат, защото си момиче - това ти пречи да имаш пълноценен живот.
Ако никога не можеш да споделиш своите притеснения, тъги и тревоги, те могат да се натрупат и да се превърнат в по-сериозно състояние. Това ти пречи да изразиш чувствата си и пак да бъдеш радостен.
Ако искаш да бъдеш интересна личност, да разбереш себе си, да изразиш своите неповторими мисли - то клишетата ти пречат, защото те карат да изкривяваш собствения си образ. Да станеш един от другите.
Затова днес те съветваме да гледаш по-малко какви клишета има за момичетата и момчетата - и повече да забелязваш какви са всъщност момичетата и момчетата, жените и мъжете около теб.
Интересно.
Интересна статия.
Според мен статията е интересна и можем да научим за двата пола нещо което не знаем