Среща на Луната, точно в 10
Четем си с теб новини, а в другия край на света хората се събуждат, трети вечерят, а някъде вече сладко спят. Защото във всяка част на света е различно време от деня. И различен час. Напоследък обаче хората пътуват не само до други страни, а и до други планети. Затова се налага да решим: колко е часът на Луната? Затова учените възложиха на NASA* до 2026 г. да реши този важен проблем.Хм, наистина ли е важно?
Хората „пътуват“ до Луната вече 55 години. От 1969 г. насам успешни се приЛУНиха общо пет страни: САЩ, Русия, Китай, Индия и Япония. А плановете за нови мисии продължават. САЩ се канят да посетят Луната през 2026 г., а Русия – през 2027 г. Китай има планове за 2030 г., а Индия – за 2040 г. Сам разбираш – в следващите години програмата на Луната ще е малко натоварена. Учените, организиращи полетите, ще трябва да изчисляват, навигират, синхронизират. И за да не стават грешки, те приемат, че Луната е нещо като далечна страна и има нужда от свое собствено време.
А как точно да стане?
На Луната няма да има часови зони, т.е. от тъмната и светлата страна на Луната времето ще е еднакво. Напролет и наесен стрелките няма да се местят напред и назад. Но въпреки това задачата няма да е много лесна. Заради по-малката гравитация, Лунният час е с няколко милисекунди по-къс от земния, затова и NASА има цели две години да разреши този проблем.Земята вика Луната
Друга важна особеност на лунното време - за да го ползваме ние, земляните, то трябва да се изчислява спрямо земното. Но чакай, ще кажеш, времето на Земята не е едно. Вече споменахме, че когато в България е 12 часа наобяд, в Токио е 18, а в Ню Йорк е 5 сутринта. Това не е проблем. Защото учените са приели един час за основен - този на Гринуичкия меридиан в Лондон, нарекли са го Универсално Време (UTC) и всяка страна изчислява своето време като прибавя и изважда часове от UTC. В нашата часова зона времето е например UTC+2 часа, в Токио - UTC+8. Ако това ти звучи объркващо, не се тревожи, възрастните също често се бъркат. Затова са направили сайтове като time.is - тук можеш да провериш колко е часът в момента във всеки град по света. Дали скоро там ще добавим и Лунното време, ще разберем през 2026. А дотогава можем свободно да фантазираме дали за астронавтите е време за лунна закуска или за лунен следобеден чай.*NASA e краткото име на Американската агенция за космически изследвания, за която можеш да прочетеш повече тук.
Интересна статия.
Интересна статия.
Малко ми е трудно за времето, за ориентирането UTC +2.
Искам да летя до Луната