На 20 юли се навършиха 52 години от кацането на Луната! Разказахме ти редица интересни факти от историята. Обърнахме внимание и на някои от най-известните митове. Сега се връщаме към тази интересна тема през погледа на културата и изкуството.
Луната винаги е била интересна на хората. В древността много култури имат богове или богини на Луната и по целия свят съществуват интересни приказки и народни предания за нея. С развитието на науката човешкият поглед се измества от митовете за миналото към мечтите за бъдещето.
Книгата на Жул Верн e пълна с великолепни оригинални илюстрации. Художникът Емил-Антоан Байард рисува космическия кораб като гигантски куршум, готов за изстрелване, и вдъхновява творците на ранното френско кино.
Историята във филма е различна от първата книга на Жул Верн и от продължението ѝ "Около Луната". Има много фантастични приключения. Богинята Феба засипва заспалите от умора пътешественици с лунен сняг. Те се крият в пещера с гигантски гъби и после се сражават с лунните обитатели, кръстени селенити на друга лунна богиня (Селена). С всички тези битки и приключения нищо чудно, че и самият кораб е като куршум в лицето на Луната.
Вместо опасни битки някои създатели на филми виждат и по-лека, забавна страна на нещата. Създателите на филма “Пикник на Луната” подхождат с чувство за хумор към известния образ на Луната, създаден от Мелиес. Техните анимационни герои Уолъс и Громит откриват, че кръглата луна е ни повече, ни по-малко огромна пита кашкавал!
Напред към бъдещето
Технологичният напредък през 19. век носи нова идея. Ами ако Луната не е просто дом на боговете, но и място, на което хората могат да идат? През 1865 г. френският писател Жул Верн публикува “От Земята до Луната”. В книгата клуб на любители на оръжията решава да попътува. Не къде да е, а до Луната! Целият разказ е за подготовката на пътуването. Това се случва много време преди учените да обмислят сериозно такова приключение. Въпреки това някои от изчисленията на Жул Верн са изненадващо точни. Интересно е, че името на кораба куршум е Колумбиад: малко повече от век по-късно от НАСА ще изстреля кораба "Колумбия". Но това е друга, доста тъжна история.Книгата на Жул Верн e пълна с великолепни оригинални илюстрации. Художникът Емил-Антоан Байард рисува космическия кораб като гигантски куршум, готов за изстрелване, и вдъхновява творците на ранното френско кино.
Киновълшебство
През 1902 г. френският режисьор Жорж Мелиес се вдъхновява от историята на Жул Верн и илюстрациите на Байард. Той създава “Пътуване до Луната”: първия научнофантастичен филм. Изключително модерен е за времето си. Дори използва техники, които днес наричаме специални ефекти. Комбинира няколко образа един върху друг. Така изглежда, че Луната има човешко лице. Използва декори, анимация и други трикове. И филмът остава завинаги в историята на киното!Историята във филма е различна от първата книга на Жул Верн и от продължението ѝ "Около Луната". Има много фантастични приключения. Богинята Феба засипва заспалите от умора пътешественици с лунен сняг. Те се крият в пещера с гигантски гъби и после се сражават с лунните обитатели, кръстени селенити на друга лунна богиня (Селена). С всички тези битки и приключения нищо чудно, че и самият кораб е като куршум в лицето на Луната.
Вместо опасни битки някои създатели на филми виждат и по-лека, забавна страна на нещата. Създателите на филма “Пикник на Луната” подхождат с чувство за хумор към известния образ на Луната, създаден от Мелиес. Техните анимационни герои Уолъс и Громит откриват, че кръглата луна е ни повече, ни по-малко огромна пита кашкавал!
Интересно ми стана докато четях.