Чернокраките порове са малки хищници, населяващи Северна Америка. За съжаление, от близо век те са напълно изчезнали в Канада, а в САЩ са изключително малобройни. Всъщност те са едно от най-застрашените животни на континента. В края на 19. век наброявали поне 1 милион индивида. Някакви си 50 години по-късно били обявени за изчезнали. Причините за това са няколко. Една от тях е унищожаването на естествената им среда. Има обаче и друга. Чернокраките порове се хранят основно с прерийни кучета – вид земни катерици. А тъй като прерийните кучета нанасят щети на реколтата, американските фермери години наред са ги изтребвали. И когато те започнали да изчезват, изчезнали и чернокраките порове. Ето колко свързано е всичко в природата.
За щастие, през 1981 г. учените открили една дива популация на чернокраки порове в щата Уайоминг. Оттогава те правят всичко възможно да възстановят вида. Успяват да пуснат отгледани в плен порчета в осем американски щата, също в Канада и Мексико. В последните 40 години експертите връщат хиляди животни в природата. Отново има надежда, че видът ще бъде спасен.
Само че има и проблем. Всички живи чернокраки порове днес са наследници на само седем индивида. А това означава, че те нямат никакво генетично разнообразие. А то е много важно, за да бъде запазен един вид. Еднаквите гени правят животните по-уязвими към болести, освен това така се размножават по-трудно и живеят по-кратко. Но тук се намесва Антония.
През 1988 г. учените предвидливо запазват генетичен материал от женски пор на име Уила. Тя починала, без да остави поколение, така че нейните гени не участват в съвременната популация. Учените казват, че те съдържат три пъти по-голямо генетично разнообразие от това на другите чернокраки порове в наши дни. През 2020 г. специалистите успяха да ги използват, за да клонират Уила. (В предишната ни статия за чернокраките порчета можеш да прочетеш повече за клонирането) Първият неин клонинг не можа да роди малки. Вторият обаче е нашата героиня Антония. Тя се роди през месец май миналата година и когато порасна, се запозна с Ърчин, тригодишен мъжки пор. И това лято роди! Малките са мъжко и женско и се очаква съвсем скоро да се включат в спасяването на своя вид.
Учените казват, че успехът е огромен. За първи път могат да заявят със сигурност, че клонирането ще помогне за запазването на застрашен вид. Гените на чернокраките порове ще се разнообразят и те ще станат по-здрави и издръжливи. Ето как различните сфери на науката могат да се обединят, за да спасят света ни.
Не убивай убивайте животните без причина!
Не е хубаво да унищожаваме природата, защото много видове се губят.